Trwa ładowanie...
d48j6hp

Kościół Anglii oszczędza na... biskupach

Kryzys finansowy dotknął również Kościół Anglii, który podczas najbliższego synodu generalnego w przyszłym miesięcy dyskutować będzie o pakiecie oszczędnościowym. Jeśli propozycje ks. Johna Hartleya z diecezji Bradford uzyskają poparcie to dojdzie do likwidacji kilkunastu stanowisk biskupich. Zagrożeni są również archidiakoni oraz dziekani katedralni.

Share
d48j6hp

Obecnie Kościół Anglii ma 44 biskupów diecezjalnych, w tym arcybiskupów Canterbury i Yorku. Do tego dochodzi 69 biskupów sufraganów. O ile w minionych latach dokonywano cięć w wydatkach na kler parafialny, o tyle uposażenia biskupów praktycznie nie zmieniły się.

- Zawsze kiedy mówiło się o oszczędnościach dotykały one duchowieństwo parafialne - powiedział ks. Hartley dziennikowi "The Times".

W ramach oszczędności część diecezji może zostać połączonych, a tym samym zmniejszona ilość biskupów i kanoników.

Wpływy do kasy kościelnej maleją z powodów wydatków socjalnych dla emerytowanych duchownych oraz mniejszej ofiarności wiernych. W niedzielnych nabożeństwach anglikańskich uczestniczy mniej niż milion wiernych. Do Kościoła Anglii należy prawie 13,5 miliona osób.

d48j6hp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48j6hp
d48j6hp