Trwa ładowanie...

Kosiniak-Kamysz: "Maluch" wszedł na uczelnie

W 43 publicznych i prywatnych szkołach wyższych od tego roku akademickiego działają żłobki dla dzieci studentów i pracowników - poinformował w piątek w Krakowie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Placówki dofinansowane są z ministerialnego programu ,,Maluch".

Share
Kosiniak-Kamysz: "Maluch" wszedł na uczelnieŹródło: WP.PL, fot: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
dm2gbhb

- "Maluch" wszedł na uczelnie. W tym roku pierwszy raz zwróciliśmy się do społeczności akademickiej, do uczelni wyższych w Polsce o to, żebyśmy wspólnie utworzyli miejsca opieki dla dzieci studentów, asystentów, doktorantów i pracowników, aby mogli oni godzić swoją aktywność edukacyjną i zawodową z życiem rodzinnym - powiedział szef resortu pracy i polityki społecznej. W piątek uczestniczył on w uroczystym otwarciu żłobka ,,Żaczuś", który działa w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jak przypomniał Kosiniak-Kamysz, uczelniane żłobki tworzone są w ramach funkcjonującego od 2011 r. ministerialnego programu "Maluch", z którego dofinansowywane jest tworzenie i działalność żłobków, klubów dziecięcych lub instytucji dziennego opiekuna.

W pierwszej edycji konkursu skierowanego do uczelni miały one zagwarantowane w programie ,,Maluch" około 10 mln zł. - Dzięki temu mogliśmy utworzyć ok. 1,5 tys. miejsc dla najmłodszych dzieci (...). Wiele uczelni publicznych, ale też prywatnych odpowiedziało na ten program - poinformował minister.

dm2gbhb

Powiedział, że chciałby, aby program ten był kontynuowany w następnych latach. - W budżecie na przyszły rok mamy zapisane 150 mln zł na program "Maluch"; nie wyobrażam sobie, żeby nie było w nim komponentu "Maluch na uczelni". Mam nadzieję, że po przetarciu szlaków, po zastosowaniu innowacji społecznych, będzie coraz więcej takich miejsc - dodał.

Według niego tworzenie żłobków na uczelniach to z jednej strony przejaw odpowiedzialności społecznej tych instytucji, z drugiej - wymóg naszych czasów w staraniu się o studentów. Studentom nie wystarcza dziś - przekonywał Kosiniak-Kamysz - pakiet podstawowy, jakim jest zdobycie wykształcenia. - Potrzebują też dobrych kampusów, akademików, zajęć sportowych, możliwości rozwoju społecznego i kulturowego, a przede wszystkim zabezpieczenie bytu rodziny, jeżeli ona się tworzy, powstaje, rodzą się dzieci - ocenił.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak zauważył, że świat uniwersytecki się zmienił, a jeśli tego nie będziemy rozumieć, to zostaniemy w tyle. - Wszystkie wielkie uniwersytety europejskie, nie mówiąc o amerykańskich, prowadzą tego typu działalność. Nie dlatego, że jest to wymysł rektora, to jest po prostu potrzebne - podkreślił.

Żłobek Uniwersytetu Jagiellońskiego ,,Żaczuś" prowadzony jest przez Fundację Studentów i Absolwentów UJ ,,Bratniak" w budynku przy ul. Bydgoskiej, w którym mieści się też akademik. Placówka przeznaczona jest dla 55 dzieci w wieku od sześciu miesięcy do trzech lat.

Dla poszczególnych grup wiekowych zostały przygotowane oddzielne, przestronne i kolorowe sale (sale dla dzieci najmłodszych z osobnymi sypialniami) wraz z łazienkami, zewnętrzny taras do leżakowania oraz ogrodzony i zamknięty teren ogródka. Jest też wygodna szatnia oraz wózkownia. Żłobek czynny jest przez cały rok akademicki, pięć dni w tygodniu, w godzinach od 7 do 17.

dm2gbhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm2gbhb
dm2gbhb