Trwa ładowanie...
d2wzgst

KOV rozpoczyna program szczelinowania na Ukrainie

25.10. Warszawa (PAP) - Kub-Gas, ukraińska spółka należąca do Kulczyk Oil Ventures, rozpocznie w końcu października program szczelinowania hydraulicznego na odwiercie O-6 na polu...

Share
d2wzgst

25.10. Warszawa (PAP) - Kub-Gas, ukraińska spółka należąca do Kulczyk Oil Ventures, rozpocznie w końcu października program szczelinowania hydraulicznego na odwiercie O-6 na polu Olgowskoje na Ukrainie - podał KOV w komunikacie.

"Cały niezbędny sprzęt znajduje się obecnie na miejscu, a rozpoczęcie programu szczelinowania, któremu jako pierwszy zostanie poddany odwiert O-6, wyznaczono na ostatni tydzień października" - poinformowała spółka.

Szczelinowanie pozwala zwiększyć wydobycie ze złóż, na których trwa konwencjonalne wydobycie, ale też umożliwia przepływ węglowodorów z formacji nieproduktywnych. Szczelinowanie polega na wtłoczeniu do odwiertu pod dużym ciśnieniem cieczy szczelinującej, której skład bazuje na mieszance wody i piasku. Wywołuje to mikroskopijne pęknięcia na planowanej głębokości. Pęknięcia są podtrzymywane przez ziarenka piasku, co umożliwia swobodny wypływ gazu na powierzchnię.

"To powszechnie stosowana procedura w Ameryce Północnej, zarówno w odniesieniu do standardowych, jak też niestandardowych rezerwuarów, a w ostatnim czasie stosowana przy łupkach. Zgodnie z wiedzą spółki będzie to pierwsze wykorzystanie szczelinowania w tej części Ukrainy" - podał KOV.

d2wzgst

Wstępny program będzie koncentrował się na odwiertach O-6 i O-8, zlokalizowanych na polu Olgowskoje. Zidentyfikowano tam strefy potencjalnie gazonośne, które podczas konwencjonalnych testów nie dały przepływu gazu w ilościach komercyjnych.

Spółka uzyskała już wszystkie wymagane zgody.

"Nie zapominajmy, że jest to pierwsza próba, która nie gwarantuje sukcesu, niemniej jednak wszystkie wyniki będziemy szczegółowo analizować, bo pozwolą nam one jeszcze lepiej poznać potencjał pola Olgowskoje i naszych licencji" - poinformował cytowany w komunikacie Jakub Korczak, wiceprezes KOV ds. relacji inwestorskich.

Obecnie KOV produkuje dziennie 340 tysięcy metrów sześciennych gazu, a po podłączeniu do produkcji odwiertu O-12 dzienne wydobycie może zwiększyć się o kolejne 230 tysięcy, nawet do ponad pół miliona metrów sześciennych gazu.(PAP)

morb/ osz/

d2wzgst

Podziel się opinią

Share
d2wzgst
d2wzgst