Trwa ładowanie...
d4b13t8
wedel

Kto może kupić Wedla

Na krajowym rynku cukierniczym mnożą się spekulacje na temat tego kto będzie nowym właścicielem Wedla. Pod uwagę brane są firmy, które niedawno rozważały przejęcie Cadbury.
Share
d4b13t8

Wśród inwestorów branżowych, którzy mogą przejąć Wedla wymieniane są zagraniczne firmy: amerykański Hershey i włoski Ferrero. Na zakup Wedla trzeba będzie przygotować około 1 mld zł. Analitycy oceniają, że to za dużo jak na możliwości polskich spółek. Wawel sam przyznaje, że Wedel jest dla niego za drogi. Jutrzenka też ma małe szanse na zakup Wedla, jej wartość rynkowa jest niższa o około 30 proc. od wyceny Wedla.

Największe szanse na zakup Wedla mają fundusze inwestycyjne, które szykują się do inwestycji w Europie Środkowej. Polska jest dla nich jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków.

Wedel wiele razy w ostatnich latach przechodził z rąk do rąk. W 1989 r. firmę kupiło amerykańskie PepsiCo. Podzieliło firmę w 1999 r. i sprzedało część czekoladową Cadbury za76,5 mln dolarów, a część produkującą ciasteczka Danonowi za 80 mln dolarów.

JS

d4b13t8

Podziel się opinią

Share
d4b13t8
d4b13t8