Trwa ładowanie...

Kulczyk podbija Czarny Ląd

Najbogatszy Polak chce inwestować miliardy w Afryce. Możliwe jest powstanie terminalu LNG w Tanzanii i rafinerii w Nigerii - donosi "Puls Biznesu".

Kulczyk podbija Czarny LądFot: Kulczyk Investments
d3mxfrv
d3mxfrv

Gazeta przypomina, że firma Ophir Energy, należąca do Jana Kulczyka, odkryła złoża gazu w Tanzanii. A są one naprawdę potężne. Szacuje się, że to nawet 100 mld m sześc. Dla porównania mówiąc o gigantycznych złożach gazu łupkowego w całej Polsce padła liczba tylko trzy razy większa od jednego złoża Ophir Energy. A złóż firma ma kilka.

- To nie przypadek, że właśnie na tym regionie świata skupia się uwaga największych międzynarodowych inwestorów i korporacji paliwowych - zauważa Jan Kulczyk.

"PB" pisze, że tak gigantyczne złoża będą potrzebowały osobnych platform LNG. Gigantyczne złoża mają być eksportowane z Tanzanii przez dwie linie do skraplania gazu. W planach jest więc powstanie do 2017 roku terminalu w porcie Mtwara. Szacunkowa wartość inwestycji to aż 10 mld dolarów.

Oprócz wschodniego wybrzeża Afryki Kulczyk chce też rozwijać swoje interesy na zachodzie. W Nigerii biznesmen jest jednym z głównych akcjonariuszy Neconde Energy. Ma ono udziały w 12 polach roponośnych. Według informacji "PB" odbyły się już rozmowy przedstawicieli Neconde z prezydentem Nigerii. Firma chce zbudować w tym kraju rafinerię.

Wirtualna Polska/"Puls Biznesu"

d3mxfrv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mxfrv