Trwa ładowanie...
de9yxdv

Kurs na Holandię

Holandia coraz szerzej otwiera swój rynek
pracy dla obywateli krajów UE. W szybkim tempie przybywa tam
Polaków - pisze gazeta "Metro".

de9yxdv
de9yxdv

Bartek Chrabia wyjechał do Holandii w poszukiwaniu lepszych perspektyw. Swoją przyszłość związał z Amsterdamem. Tam osiadł i założył własną jednoosobową firmę komputerową. _ Takie zatrudnienie jest najbardziej popularne wśród młodych ludzi, którzy tu przyjeżdżają z zagranicy _ - mówi.

Tylko w ubiegłym roku na taką ewentualność zdecydowało się ponad 2600 Polaków. W tym roku liczba jednoosobowych firm rodem z Polski już się podwoiła. _ Widać trend wzrostowy _- zauważa konsul Janusz Dawidowicz, kierownik wydziału konsularnego w Hadze. _ Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku może ich być jeszcze więcej _- dodaje.

Wyraźny wzrost liczby polskich specjalistów tzw. złotych rączek odnotowała także Holenderska Izba Gospodarczo-Handlowa. Według niej, jeśli ten trend utrzyma się, to liczba firm należących do cudzoziemców wzrośnie w ciągu roku o 40%. A większość z tych firm, ok. 70%, należy do naszych rodaków.

Holendrzy zaczęli już doceniać polskich pracowników. _ Mają bardzo dobrą reputację i wysokie kwalifikacje, dlatego są chętnie zatrudniani _ - potwierdza Mauritz Verheijden, pierwszy sekretarz Ambasady Królestwa Niderlandów.

Od początku września w Holandii obowiązuje uproszczona procedura uzyskiwania zezwoleń na pracę w 23 zawodach, w których w brakowało tam pracowników. Są to m.in.: robotnicy rolni, piekarze, rzeźnicy, producenci zaprawy murarskiej, pracownicy żeglugi śródlądowej, gastronomii i hotelarstwa. (PAP)

de9yxdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de9yxdv