Trwa ładowanie...

Kursy prawa jazdy dla bezdomnych

"Dziennik Zachodni" informuje: Bezdomni z
Przegędzy mogą za darmo zrobić kurs prawa jazdy.

Kursy prawa jazdy dla bezdomnych
d27qi06
d27qi06

27-letni Damian Plinta od kilku lat jest bezdomny. Rok temu trafił do schronisku św. Brata Alberta w Przegędzy. Bez domu, bez pracy, bez nadziei na przyszłość. Kilka dni temu znów zaczął wierzyć w siebie. _ Punkt Aktywizacji Bezrobotnych w Czerwionce- Leszczynach postanowił sfinansować mi kurs prawa jazdy _ - mówi.

Plinta od kilku dni systematycznie uczy się kodeksu drogowego. Niedługo czeka go egzamin. _ Nie mam stałej pracy. Codziennie dojeżdżam rowerem ze schroniska do Żor, gdzie do późnego wieczora dorabiam na budowach _ - opowiada.

Wyjątkiem były ostatnie trzy tygodnie, kiedy to wracał wcześniej, by nie spóźnić się na spotkania z instruktorem. Choć 27-latkowi nie ułożyło się życie, plany ma ambitne. Chce zdać egzamin za pierwszym razem. _ Obiecałem sobie, że nie będę miał poprawki _ - mówi.

Damian, z wykształcenia jest mechanikiem, prowadził kiedyś firmę budowlaną. Wszystko stracił. Teraz znów chce wyjść na prostą. Marzy, by otworzyć działalność gospodarczą. Oczywiście w branży budowlanej. _ Już się rozejrzałem. Wiem, jak wygląda rynek w Żorach. Potrzebuję tylko prawa jazdy, by zacząć działać _ - opowiada.

d27qi06

Punkt Aktywizacji Bezrobotnych, który działa w Czerwionce- Leszczynach, wysłał już dwie osoby na kurs prawa jazdy. Trzy następne czekają na swoją kolej. Pracownicy PAB Mirosław Górka i Marcin Stempniak, nie tylko pomagają swoim podopiecznym wyjść z bezdomności, ale i szukać pracy.

_ Z chętnymi, którzy do nas przychodzą, najpierw rozmawiamy. Po kilku spotkaniach, kiedy już wiemy, jakie mają kwalifikacje, praktyki i doświadczenie wspólnie dobieramy kurs zawodowy, który przyda się w szukaniu pracy _ - tłumaczy Stempniak.

Pieniądze na kursy m.in. prawa jazdy, komputerowe, obsługi wózków widłowych, PAB dostał z europejskiego projektu "Wyprowadzić na prostą" - przypomina "Dziennik Zachodni". (PAP)

d27qi06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27qi06