Trwa ładowanie...
auto
07-01-2009 08:39

Leasing aut coraz bardziej opłacalny

Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup auta i wybiorą leasing jako formę jego sfinansowania, mogą zaoszczędzić nawet 100-200 złotych miesięcznie w porównaniu do kredytu samochodowego.

Leasing aut coraz bardziej opłacalnyŹródło: Jupiterimages
d44945o
d44945o

Kryzys nieoczekiwanie sprawił, że właśnie teraz jest świetny moment na kupno czterech kółek, bo stopy procentowe w naszym kraju ciągle spadają. Pod koniec grudnia Rada Polityki Pieniężnej radykalne obcięła główną stopę aż do 5 proc.

Dzięki temu stawka WIBOR, na podstawie której naliczane jest oprocentowanie leasingu, dziś wynosi 5,84 proc. To najniższy poziom od blisko roku. Efekt? Miesięczna rata za nowy samochód o wartości 60 tys. zł w leasingu wynosi ok. 1600 zł, o 150 zł mniej niż za to samo auto kupione na kredyt. Niestety, oszczędności poczują w kieszeni głównie przedsiębiorcy, bo dla osób prywatnych leasing w ofercie mają jedynie dwie firmy - VB Leasing oraz Masterlease. Winne są zagmatwane przepisy, które traktują leasing konsumencki jako zwykły kredyt konsumpcyjny. To oznacza, że np. klient ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 10 dni od daty jej podpisania. Leasing konsumencki nie jest zbyt popularny, bo niewiele osób o nim wie. Przykładowo firma Masterlease pod koniec III kwartału ubiegłego roku miała umowy leasingu aut o wartości 5,4 mln zł, dwukrotnie mniej niż wynosił w tym samym okresie portfel kredytowy BZ WBK, jednego z najmniejszych graczy na rynku kredytów samochodowych.

A szkoda, bo na Zachodzie to bardzo popularna forma zakupu. W Hiszpanii co trzecie auto z salonu jest kupowane w ten sposób. Decydują o tym względy praktyczne. Dla kierowcy, czyli tzw. leasingobiorcy, ta forma zakupu jest bardzo wygodna. Firma użyczająca nam auta, czyli leasingodawca, załatwia za nas wszystkie formalności związane chociażby z rejestracją (koniec z kolejkami w wydziale komunikacji). Na tym nie koniec, bo w pakiecie klient otrzymuje ubezpieczenie. To opcja szczególnie korzystna dla młodych kierowców z niewielkimi zniżkami lub bez nich. Polisa, bez względu na wybraną opcję, jest ubezpieczeniem zbiorowym, co skutkuje uśrednioną ceną - czyli niższą niż normalnie dla kierowcy bez zniżek. Polisę przedłuża się wraz ze spłatą kolejnej raty leasingowej.

Jest jednak szansa na to, że leasing konsumencki aut stanie się powszechny również i u nas. Rząd pracuje bowiem nad pakietem zmian w przepisach, które mają uchronić polską motoryzację przed skutkami kryzysu gospodarczego. Oprócz pomocy dla firm z branży ułatwienia mają też objąć kierowców, którzy chcą w najbliższym czasie kupić samochód z salonu. Na początku stycznia resort gospodarki ma przedstawić szczegóły zmian w prawie w kwestii leasingu aut.

d44945o

Leasing samochodów nie jest oczywiście bez wad. Właścicielem auta jest leasingodawca, a nie my. To spora różnica, bo w Polsce pokutuje przekonanie, że auto musi być zarejestrowane na nazwisko kierowcy właściciela. I tutaj niestety ze względu na barierę mentalną może być trudno, aby leasing samochodu stał się powszechny i to niezależnie od zapowiadanych zmian w przepisach i zachęt.

Tomasz Dominiak, Współpr. Magda Olczak
POLSKA Gazeta Krakowska

d44945o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44945o