Trwa ładowanie...
d2lrjnl

Legenda w tarapatach

Do sądu arbitrażowego w regionie Udmurcja wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości jednej z największych rosyjskich firm zbrojeniowych Iżmasz, produkującej m.in. karabiny maszynowe kałasznikow.

Share
d2lrjnl

Wniosek, który ma zostać rozpatrzony 7 października, złożył jeden z wierzycieli firmy zbrojeniowej, spółka Gremikha. Iżmasz jest jej winien 400 mln rubli (około 37 mln zł).

Założony na początku XIX w. Iżmasz (Iżewskij Mechaniczeskij Zawod) obecnie jest w 57 proc. kontrolowany przez państwowy holding technologiczny Rostechnologi. Oprócz szerokiej palety uzbrojenia, eksportowanego do 15 krajów, oferuje m.in. broń sportową, motocykle, samochody, a nawet sprzęt AGD i urządzenia medyczne.

Jak jednak przypominają rosyjskie media, zakład produkujący karabiny kałasznikow jest obecnie unieruchomiony ze względu na brak rządowych zamówień. Spółka nie ma również pieniędzy na wypłaty pensji dla pracowników. Zaprojektowany w latach 40. minionego wiekuAK-47 kałasznikow jest obecnie najpopularniejszym karabinem automatycznym na świecie. Licencję na jego produkcję posiada wiele koncernów zbrojeniowych na całym świecie.

Bloomberg, Grzegorz Siemionczyk
PARKIET

d2lrjnl

Podziel się opinią

Share
d2lrjnl
d2lrjnl