Trwa ładowanie...
lekarze

Lekarze z kasą

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z konstytucją przepisu o podatku VAT.
Share
Lekarze z kasą
d16aau6

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, przepisy umożliwiające zwolnienie z obowiązku posiadania kas fiskalnych przez niektóre grupy podatników są niezgodne z konstytucją. W poniedziałek RPO wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

To odpowiedź na skargi, kwestionujące zwolnienie niektórych grup podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu i podatku VAT przy pomocy kas rejestrujących. Chodzi o świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia i prawników.

Jak tłumaczy Rzecznik Praw Obywatelskich, zwolnienia z obowiązku prowadzenia kas, przewidziane w rozporządzeniach Ministerstwa Finansów, mają dowolny charakter i naruszają zasadę sprawiedliwości podatkowej.

d16aau6

Zdaniem rzecznika zwolnienie niektórych podatników prowadzi do ich nieuzasadnionego uprzywilejowania. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w związku z tym do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o VAT.

"Specyfika, a więc swoisty, szczególny charakter wykonywania czynności, jak też uwarunkowania obrotu towarami są określeniami na tyle pojemnymi i pozbawionymi precyzji, że w rzeczywistości nie nakładają na organ wykonujący upoważnienie ustawowe szczególnych ograniczeń w zakresie decydowania o zwolnieniu z ustawowego obowiązku ewidencjonowania obrotu" - czytamy w piśmie, które Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału.

d16aau6

Podziel się opinią

Share
d16aau6
d16aau6