"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że chodzi o zapis wprowadzający sztywne ceny i marże leków zarówno w hurcie, jak i w detalu. Zdaniem ministerstwa zdrowia takie rozwiązanie miałoby wyeliminować różnice w cenie leków z korzyścią dla ich nabywców. UOKiK uważa, że jest to rozumowanie nietrafne. Według Urzędu dzięki temu, że marża firm farmaceutycznych nie jest obecnie sztywna, mają one możliwość manewru - na przykład naliczania rabatów od ceny podstawowej. Jak podkreśla UOKiK, wprowadzenie sztywnej marży uniemożliwi te praktyki, prowadząc do wzrostu cen.
Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".