Trwa ładowanie...
d2o2nk3

Leki w sieci już nie będą tańsze?

Jeszcze w tym miesiącu minister zdrowia ma wydać rozporządzenie zaostrzające zasady sprzedaży wysyłkowej leków. Jeśli wejdzie ono w życie, jego ofiarą padną apteki internetowe, które obecnie oferują leki nawet o 20 proc. taniej niż w aptekach tradycyjnych. Po wprowadzeniu nowych regulacji przestaną być konkurencyjne.

Share
d2o2nk3

Proponowane przez ministerstwo zapisy określają m.in. sposób dostarczania leków do odbiorców. Nakładają obowiązek "wydzielenia specjalnych przestrzeni w środkach transportu", w których zapewniona będzie odpowiednia temperatura. Oznacza to, że właściciele e-aptek będą musieli zadbać o to, by w pojazdach kurierskich znalazły się specjalne miejsca, np. lodówki, przeznaczone tylko na przewóz leków.

_ Wpłynie to na zwiększenie kosztów transportu, a więc w konsekwencji na cenę produktu _- uważa Ireneusz Iwaniuk z apteki internetowej Cefarm24.pl. Zdaniem Stanisława Piechuli, prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, który sam prowadzi tradycyjną aptekę, określenie wymogów na przewóz leków to działanie, które ma służyć klientom internetowych aptek.
_ Niewłaściwie transportowane leki mogą ulec zniszczeniu _- tłumaczy. _ Na nas też ustawodawca nakłada obowiązek przechowywania leków w odpowiedniej temperaturze _- dodaje.

W Polsce działa ok. 200aptek internetowych. Ich działalność została zalegalizowana w maju ub. r. po znowelizowaniu ustawy o prawie farmaceutycznym. Jednak szczegóły ich funkcjonowania mają być uregulowane w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.

Barbara Biała
POLSKA Dziennik Bałtycki

d2o2nk3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2nk3
d2o2nk3