Trwa ładowanie...
Puls Biznesu
fundusze

Lokaty biją w fundusze

Indeksy spadają, klienci wycofują pieniądze z funduszy... rynku pieniężnego. Bo do akcyjnych wpłacają - pisze "Puls Biznesu".
Share
Lokaty biją w fundusze
Źródło: Jupiterimages
dj8bu6n

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych dwoją się i troją, by przekonać klientów do inwestowania. Uruchamiają nowe fundusze o kuszących nazwach i strategiach inwestycyjnych. Inwestują w reklamę i edukację klientów. Na razie - bez efektu.

Po marcu, gdy saldo zaskoczyło rynek (minus 1,86 mld zł, a oczekiwano wyniku w okolicach co najwyżej minus 1 mld zł), kwiecień przyniósł jeszcze gorsze dane. Według wstępnych szacunków Analiz Online klienci wycofali w kwietniu aż 1,96 mld zł.

Polecamy: » Najnowszy ranking funduszy » Stwórz sobie portfel funduszy » Znajdź lokatę dla siebie

dj8bu6n

Mimo że to sytuacja na giełdzie psuje nastroje inwestorom, to wcale nie fundusze akcyjne cierpią najbardziej. Do nich kolejny miesiąc z rzędu klienci więcej wpłacili niż wypłacili (180 mln zł). Pieniądze odpływały z funduszy mieszanych (450 mln zł), a przede wszystkim z funduszy rynku pieniężnego (ponad 700 mln zł). To pokazuje, że fundusze przegrywają z konkurencją.

_ Największym wrogiem TFI, obok sytuacji na rynku, są teraz wysokie stopy procentowe, które windują oprocentowanie lokat, oraz produkty strukturyzowane _ - mówi Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI.

Więcej w "Pulsie Biznesu"

dj8bu6n

Podziel się opinią

Share
dj8bu6n
dj8bu6n