Trwa ładowanie...
d15jg2r

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

Share
d15jg2r

11.06. Warszawa - MAC informuje:

W związku z podtopieniami, które miały miejsce w niektórych województwach Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację.

Lokalne podtopienia występują na terenie 9 województw (dolnośląskie, małopolskie, śląskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie, opolskie, mazowieckie, podlaskie). Trwa usuwanie szkód i szacowanie strat.

Pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe występują na terenie 12 województw: dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.

d15jg2r

Fale wezbraniowe na Odrze i Wiśle przemieszczają się dolnymi odcinkami rzek nie stwarzając zagrożenia powodziowego.

Zbiorniki retencyjne, na obszarze województw: małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego, gdzie wystąpiły i do jutra rana mogą występować dalsze opady deszczu, posiadają rezerwy powodziowe i są przygotowane na przejęcie wód opadowych. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników mogących stwarzać zagrożenie dla obszarów niżej położonych.

Według prognoz IMGW (stan na 11.06.2013 r., godz. 14.00), w związku z przewidywanymi opadami deszczu największe wzrosty stanów wód wystąpią w województwie małopolskim i podkarpackim. W rejonach wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych istnieje możliwość gwałtownych wzrostów stanu wody oraz lokalnych podtopień.

Aktualnie obowiązują ostrzeżenia IMGW (stan na godz. 14.00):

d15jg2r

- 2. stopnia na obszarze województw: kujawsko-pomorskiego, śląskiego i małopolskiego,
- ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia o możliwości wystąpienia burz z gradem i intensywnych opadów deszczu na obszarze województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

W najbliższych dniach sytuacja pogodowa powinna ulec stopniowej poprawie. IMGW nie prognozuje intensywnych opadów deszczu. Kolejne burze z opadami deszczu i gradu mogą jednak wystąpić w piątek.

Na dolnej Wiśle spodziewać się należy lokalnych wzrostów poziomu wody przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych i stanie alarmowym w Kępie Polskiej, co związane jest z przemieszczaniem się wody z górnej części dorzecza.

W nocy burze i przelotne opady deszczu mogą występować w centrum oraz na południowym wschodzie kraju. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz wynosi 20 mm. Jutro przelotnych opadów deszczu do 10 mm i lokalnych burz spodziewać się należy na południowym wschodzie.

Prognozowane zjawiska nie powinny skutkować dalszymi podtopieniami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d15jg2r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jg2r
d15jg2r