Trwa ładowanie...
d3qzaxy

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

d3qzaxy

14.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać. Aktualnie sytuacja na rzekach i potokach jest stabilna - nie ma zagrożenia powodziowego. Lokalnie na obszarach nieobwałowanych możliwe są zalania i podtopienia najniżej położonych obszarów: przede wszystkim łąk, niewielkich obszarów pól uprawnych, możliwe są również podtopienia pojedynczych gospodarstw.

Zbiorniki retencyjne pracują w normalnym trybie oraz posiadają rezerwy powodziowe wymagane bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Odnotowuje się wzrost dopływów do zbiorników w niektórych rejonach. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników powodujących znaczny wzrost stanów wód w rzekach.

Na terenie większości województw zauważalna jest tendencja spadkowa wody w rzekach. Zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów na obszarach, na których miały miejsce podtopienia, pozostają w stanie gotowości. Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób poszkodowanych. W gminach trwa szacowanie strat. Dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób przesyłane są do wojewodów. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Straż Pożarna w dalszym ciągu prowadzi akcję wypompowywania wody z zalanych posesji, piwnic, gospodarstw.

d3qzaxy

13 czerwca br. Straż Pożarna interweniowała w 823 przypadkach związanych z usuwaniem skutków podtopień, intensywnych opadów deszczu, silnych wiatrów oraz miejscowych przyborów wód. Najwięcej interwencji odnotowano w woj.: śląskim (146), małopolskim (318), dolnośląskim (75), łódzkim (66) i mazowieckim (88).

Aktualnie (14 czerwca br., stan na godz. 8:00) obowiązują 3 ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do stanów alarmowych i ich przekroczenia w województwach: śląskim (zlewnia górnej Warty), łódzkim (zlewnia Warty) i zachodniopomorskim (Odra graniczna). Ponadto 4 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych w województwach: pomorskim (dolna Wisła oraz ujściowy odcinek Wisły), świętokrzyskim (Wisła) i lubelskim (Wisła).

IMGW informuje również, że 14 czerwca br. o godz. 5.00, zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 39 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Do przekroczenia stanu ostrzegawczego doszło na 30 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 40 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d3qzaxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qzaxy