Trwa ładowanie...
dm13eth

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

Share
dm13eth

16.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz służby wojewodów monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) aktualnie w większości województw utrzymuje się tendencja spadkowa poziomu wody w rzekach. W ciągu ostatniej doby w kraju nie odnotowano intensywnych opadów deszczu. Aktualnie nie obowiązują żadne ostrzeżenia IMGW (wg. stanu na godz. 8.00).

Odpowiednie służby kontynuują akcję porządkową na terenach, które zostały poszkodowane. 15 czerwca Straż Pożarna interweniowała 363 razy w związku z usuwaniem skutków podtopień, intensywnych opadów deszczu, silnych wiatrów oraz miejscowych przyborów wód. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: małopolskim - 139, śląskim - 40, łódzkim - 37 i dolnośląskim - 34.

dm13eth

Aktualnie sytuacja na rzekach jest stabilna - nie ma zagrożenia powodziowego. Lokalnie na obszarach nieobwałowanych możliwe są podtopienia najniżej położonych obszarów: głównie łąk, niewielkich obszarów pól uprawnych oraz możliwe są też podtopienia pojedynczych gospodarstw. Zbiorniki administrowane przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej dysponują rezerwami w wielu miejscach większymi, niż wymagane i są przygotowane na ewentualne dalsze przejęcie wód opadowych. 16 czerwca br. o godz. 5.00 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (spadek o 3) oraz na 31 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Przekroczenie stanu ostrzegawczego zanotowano natomiast na 21 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (spadek o 9) oraz na 21 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (spadek o 4).

W piątek (14 czerwca) minister Michał Boni, w związku z prognozami meteo o możliwych ulewnych deszczach i burzach, które mogą pojawiać się w kolejnych letnich miesiącach, ogłosił alert dla wszystkich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego. Alert obowiązuje do odwołania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

dm13eth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm13eth
dm13eth