Trwa ładowanie...
d45x9io

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

d45x9io
d45x9io

13.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów na obszarach, na których miały miejsce podtopienia, pozostają w stanie gotowości. Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób poszkodowanych. W gminach trwa szacowanie strat. Dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób przesyłane są do wojewodów. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Straż pożarna w dalszym ciągu prowadzi akcję wypompowywania wody z zalanych posesji, piwnic, gospodarstw.

Według informacji z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego we wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach. W ciągu ostatniej doby w kraju nie odnotowano intensywnych opadów deszczu. Nie ma zagrożenia powodziowego. Nie ma też zagrożenia związanego z kolejnymi podtopieniami, przelaniem wałów lub ich przesiąknięciami. Sytuacja na rzekach i potokach jest stabilna. Zbiorniki retencyjne dysponują rezerwami i są przygotowane na ewentualne dalsze przejęcie wód opadowych. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników, powodujących znaczny wzrost stanów wód w rzekach.

W środę (12 czerwca b.r.) Straż Pożarna interweniowała w 1948 przypadkach, związanych z usuwaniem skutków podtopień, intensywnych opadów deszczu, silnych wiatrów oraz miejscowych przyborów wód. Najwięcej interwencji zanotowano w woj.: śląskim - 664, małopolskim - 570, dolnośląskim - 184, łódzkim - 119 i mazowieckim - 108.

d45x9io

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (stan na godz. 7.00) obowiązuje 5 ostrzeżeń hydrologicznych 3. Stopnia, dotyczących możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do stanów alarmowych i ich przekroczenia w województwach: dolnośląskim (górna Odra), lubuskim (środkowa Odra), opolskim (odcinek Odry od Brzegu do Oławy), śląskim (środkowy i dolny odcinek Liswarty) i łódzkim (Warta). Jak informuje IMGW obowiązują również 3 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych w województwach: kujawsko-pomorskim (Wisła od Torunia do Głogowa), pomorskim (ujście Wisły) i małopolskim (górna Wisła).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d45x9io
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45x9io