Trwa ładowanie...
d2f1h2b

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

d2f1h2b

20.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że na rzekach, na których odnotowano przekroczenia stanu alarmowego, następują spadki poziomu wody. Jednak w związku z przechodzącą przez kraj falą upałów, miejscami mogą wystąpić burze i opady deszczu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że 20 czerwca br. (godz. 5.00) zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Przekroczenie stanu ostrzegawczego wystąpiło na 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Ponadto przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na rzekach w województwie:

- dolnośląskim - w miejscowości Mietków na rzece Bystrzyca, Głogów na rzece Odra oraz Kanclerzowice na rzece Sąsiecznica; - lubelskim - w miejscowości Malowa Góra na rzece Krzna; - lubuskim - w miejscowościach: Nowa Sól, Cigacice, Słubice, Nietków oraz Połęcko na rzece Odra, a także w miejscowości Stary Raduszec na rzece Bóbr i Kostrzyn nad Wartą nad rzece Warta; - łódzkim - w Sulejowie na rzece Pilica; - mazowieckim - w miejscowości Białobrzegi na rzece Pilica; - wielkopolskim - w miejscowościach: Sławsk, Ląd, Śrem i Pyzdry nad rzeką Wartą; - zachodniopomorskim - w miejscowości Gozdowice oraz Bielinek nad rzeką Odrą.

d2f1h2b

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, śląskim i wielkopolskim. Alarm przeciwpowodziowy dotyczy: Żagania (woj. lubuskie), Łowicza, gmin Aleksandrów, Piątek, Sulejów, Uniejów (woj. łódzkie), miast: Białobrzegi, Brzeźce i Budy Brankowskie (woj. mazowieckie), Lewina Brzeskiego, gmin Głuchołazy oraz Turawa (woj. opolskie), a także miast Koło i Konin, gminy: Golina. Kramsk, Krzymów, Rzgów, Stare Miasto, Pyzdry (woj. wielkopolskie).

Dzisiaj, 20 czerwca br., (stan na godz. 9:00) stany wód na wodowskazach Odry układają się w strefie stanów wysokich, ostrzegawczych i alarmowych. Pierwsza odrzańska fala wezbraniowa minęła przekrój wodowskazowy Połęcko. Kulminacja drugiej fali wezbraniowej na Odrze znajduje się w przekroju wodowskazowym Cigacice. Stany wód na wodowskazach w Regionie Środkowej Odry układają się w strefie stanów średnich, wysokich, ponad ostrzegawczych i ponad alarmowych.

Stany wód na Wiśle od Zawichostu do Modlina układają się w strefie stanów średnich, a od Wyszogrodu do Włocławka - w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Kępie Polskiej. Na Bugu stany układają się w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na 5 wodowskazach. Na Narwi stany wód układają się w strefie stanów średnich.

Monitorowane zbiorniki położone na obszarach administrowanych przez RZGW pracują w normalnym trybie eksploatacji. W większości zbiorniki posiadają rezerwy powodziowe wymagane bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Jedynie w przypadku kilku zbiorników aktualna rezerwa jest mniejsza od wymaganej instrukcją gospodarki wodnej. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami. Odnotowuje się spadek dopływów do zbiorników w niektórych rejonach. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników powyżej nieszkodliwych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d2f1h2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f1h2b