Trwa ładowanie...
d1nq0xn

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

d1nq0xn
d1nq0xn

12.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że na terenach, na których wystąpiły podtopienia trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie najwyższej gotowości. Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób poszkodowanych. Gminy przesyłają szacunkowe dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób do wojewodów.

Aktualnie (12 czerwca br. stan na godz. 7:00) obowiązują: 4 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych w województwach: małopolskim (zlewnia Skawy, Raby, Dunajca i inne mniejsze bezpośrednie dopływy Wisły), kujawsko-pomorskim (rzeka Wisła), śląskie (rzeka Odra oraz w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Soły, a także na innych mniejszych ciekach wodnych na terenie województwa jak również w zlewniach zurbanizowanych).

IMGW informuje również, że obowiązuje 1 ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (do 35 mm) w województwie małopolskim.

d1nq0xn

Dzisiaj, tj. 12 czerwca (stan na godz. 5:00), odnotowano przekroczenia stanów alarmowych na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 34 w dorzeczu Odry natomiast przekroczenie stanów ostrzegawczych wystąpiło na 34 w dorzeczu Wisły i 45 w dorzeczu Odry.

Skutki gwałtowanych burz 11 czerwca br.:

w województwie małopolskim - w powiecie wielickim doszło do podtopień posesji w miejscowościach: Czarnochowice, Śledziejowice (gmina Wieliczka), Kłaj, Targowisko, Łysokanie (gmina Kłaj) Niepołomice, Zakrzów, Zakrzowiec (gmina Niepołomice), Staniątki, Gdów, Cichawa (gmina Gdów). Fala wezbraniowa na rzece Ścieklec doszła do miejscowości Makocice i zagrażała miastu Proszowice. Podtopieniu uległy następujące miejscowości: Czajęczyce, Koczanów, Bobin, Wolwanowice, Łaganów, Kadzice, Jazdowiczki, Makocice, Kościelec. W Proszowicach podtopieniu uległy: hala i boisko sportowe, ogródki działkowe, park, piwnice niektórych domów. Na terenie powiatu brzeskiego odnotowano ponad 30 interwencji związanych z wypompowywaniem wody z obiektów, usuwania powalonych drzew oraz udrażniania przepustów. Działania prowadzone były na terenie gmin: Brzesko, Szczurowa, Borzęcin;

w województwie śląskim - Straż Pożarna interweniowała wiele razy w związku z silnym wiatrem, przyborem wód oraz dużymi opadami deszczu. Na skutek niekorzystnych warunków meteorologicznych wystąpiły utrudnienia w komunikacji;

d1nq0xn

na terenie województwa świętokrzyskiego - ulewne deszcze wystąpiły w Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach oraz w powiecie włoszczowskim i kazimierskim. W wyniku tego nieprzejezdne są drogi 776 i 768 w powiecie kazimierskim ze względu na przelewanie się wody przez pas jezdni. Wyznaczono objazdy;

w województwie lubelskim - w powiecie biłgorajskim po oberwaniu chmury podtopionych zostało 20 gospodarstw, głównie w miejscowościach: Łukowa, Biszcza, Gózd Lipiński. Wylały tam małe cieki wodne, dopływy rzeki Tanew. Po udrożnieniu przepustów przez zastępy OSP i PSP woda wróciła do koryt. W powiecie janowskim w miejscowości Krzemień Pierwszy zostały podmyte dwie drogi powiatowe;

w godzinach popołudniowych gwałtowne burze wystąpiły także na terenie województwa podkarpackiego w powiatach: dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, leżajskim, niżańskim, jarosławskim i lubaczowskim.

Na terenie całego kraju 11 czerwca br. Straż Pożarna interweniowała 3063 razy. Najwięcej w woj.: śląskim - 1005, małopolskim - 553, dolnośląskim - 297, mazowieckim - 244, łódzkim - 243, podkarpackim - 190, lubelskim - 170, świętokrzyskim - 151, opolskim - 144.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d1nq0xn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nq0xn