Trwa ładowanie...
d15pc6j

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

d15pc6j

05.06. Warszawa - MAC informuje:

Nadal przekroczone są stany wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, ale sytuacja w wielu miejscach powoli się stabilizuje.

Aktualnie obowiązują 4 ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 3. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych na terenie województw: łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. IMGW wydało także 2 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach w wyniku intensywnych opadów deszczu i opadów burzowych powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województw wielkopolskiego i podkarpackiego.

Ponadto obowiązuje 6 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz z gradem na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

d15pc6j

Zarówno Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreślają, że znaczna liczba wydawanych ostatnio przez IMGW ostrzeżeń hydrologicznych 3. stopnia nie oznacza, że występuje zagrożenie powodzią na wielką skalę.

Ostrzeżenie 3. stopnia wskazuje na możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Zależnie od profilu rzeki w wodowskazie, po przekroczeniu stanu alarmowego, woda może przybrać nawet o kilka metrów nie powodując przelania przez koronę wału (rezerwa wynosi nawet kilka metrów).

Według prognoz IMGW w nocy z 5 na 6 czerwca (środa/czwartek) może wystąpić zachmurzenie umiarkowane i duże. We wschodniej połowie kraju i na południu okresami opady deszczu. Początkowo miejscami burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 15 mm. Miejscami silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność od 100 m do 2000 m. Temperatura minimalna od 7 st., 11 st. na zachodzie, Pomorzu i Wybrzeżu do 12 st., 14 st. na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, w rejonach burz porywisty.

Prognozy meteorologiczne IMGW przewidują, że 6 czerwca (piątek) wystąpi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na Pomorzu, Wybrzeżu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej miejscami przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze kraju przelotne opady deszczu i miejscami burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 25 mm, a na południowym wschodzie kraju do 30 mm. Temperatura maksymalna przeważnie od 19 st. do 22 st., tylko na wschodzie od 23 st. do 26 st., a nad morzem i w dolinach karpackich od 15 st. do 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny, w rejonach burz w porywach do 70 km/h.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d15pc6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15pc6j