Trwa ładowanie...
d6q76jf

MAC ws. sytuacji hydrologicznej (komunikat)

...

d6q76jf

11.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że na terenach podtopień trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów pozostają w stanie najwyższej gotowości.

Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób bezpośrednio poszkodowanych. Gminy przesyłają szacunkowe dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób do wojewodów.

Na terenie kraju stany alarmowe przekroczone są na 63 wodowskazach, w tym na 13 w dorzeczu Wisły oraz na 50 w dorzeczu Odry. Stany ostrzegawcze przekroczone są na 73 wodowskazach, w tym na 23 w dorzeczu Wisły oraz na 50 w dorzeczu Odry.

d6q76jf

Aktualnie obowiązuje 1 ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody (zlewnia Warty, Prosna) w woj. opolskim oraz 1 ostrzeżenie 2. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów stanu wody w rzekach województw śląskiego i łódzkiego.

Obowiązuje też 5 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (do 40 mm) w województwach: opolskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim oraz 6 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz z gradem (do 40 mm) w województwach: opolskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim.

Skutki burz i opadów deszczu w dniu 10 czerwca 2013 r. (na podstawie danych Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego):

W poniedziałek 10 czerwca br. Straż Pożarna interweniowała 1817 razy na terenie całego kraju (najwięcej w woj.: dolnośląskim - około 505 razy, mazowieckim - 300, śląskim - 190, łódzkim - 189, małopolskim - 154, opolskim - 126 i 100 w lubelskim).

d6q76jf

Woj. dolnośląskie - w związku z nawałnicami, które wystąpiły na terenie gminy Zawonia, w szczególności w miejscowościach: Budczyce, Sucha Wielka, Kałowie wystąpiły podtopienia budynków mieszkalnych oraz posesji. Na miejscu prowadzone są działania ratownicze, skoordynowane przez władze samorządowe.

Woj. małopolskie - silna nawałnica przeszła nad kilkoma powiatami. W powiecie proszowicki odnotowano liczne podtopienia dróg i pól, zalanie około 100 gospodarstw, nieprzejezdnych było kilka odcinków lokalnych dróg, w tym droga Proszowice - Kraków i Proszowice - Koszyce. Do wsparcia działań skierowano dodatkowe siły straży pożarnej z Krakowa i Tarnowa. W miejscowości Posądza (gm. Koniusza) mężczyzna został przygnieciony przez drzewo. W ciężkim stanie trafił do szpitala. W powiecie chrzanowskim, w gminie Trzebinia uszkodzonych zostało 9 dachów. W powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno uszkodzone zostały 3 dachy i podtopionych kilka budynków. Na terenie całego powiatu miechowskiego, głównie w gminie Racławice, doszło do podtopień około 22 budynków.

Woj. śląskie - podczas nawałnicy, która przeszła nad zachodnią i centralną częścią województwa, padał grad. Podziurawione zostały dachy, uszkodzone samochody, zalane piwnice. Strażacy interweniowali 190 razy (ws. zalanych posesji i piwnic, a także połamanych konarów drzew). W powiecie mikołowskim odnotowano 40 zgłoszeń, w powiecie wodzisławskim 35. Z kolei 20 zgłoszeń odnotowano w okolicach Żor, po 11 - w rejonie Rybnika i Tychów oraz kilka w okolicach Jastrzębia Zdroju i Jaworzna. Ze względu na zalanie zamknięta była droga wojewódzka nr 455 (Wrocław - Oława). W obszarze Gliwickiego Zakładu Energetycznego 590 odbiorców pozbawionych zostało energii elektrycznej. Trwa usuwanie awarii.

Woj. świętokrzyskie - nawałnice na terenie gminy Bejsce w powiecie kazimierskim i gminy Osiek w powiecie staszowskim spowodowały podtopienia gospodarstw domowych, zalanie wielu hektarów łąk i pól uprawnych, wielu dróg gminnych i powiatowych. Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 768 w Dobiesławicach (gmina Bejsce). Na miejscu zdarzeń działają strażacy.

d6q76jf

Woj. lubelskie - w wyniku intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru w powiecie janowskim w miejscowości Zofianka Dolna oraz w Krzemieniu zablokowana przez powalone konary drzew została droga krajowa nr 74. Straż pożarna przywróciła drożność drogi. Ponadto, w Krzemieniu doszło do podmycia mostu na drodze powiatowej. W wyniku silnych opadów deszczu około 40 gospodarstw zostało podtopionych wodami opadowymi, które spłynęły z pól. W miejscowości Szporówki (gm. Szczebrzeszyn, pow. zamojski), ewakuowano 4-osobową rodzinę z powodu zalania domu. Rodzina znalazła schronienie w szkolnym internacie.

Woj. łódzkie - po nawałnicy z 9 czerwca trwają prace nad usuwaniem jej skutków. W powiecie pajęczańskim (miejscowość Dubidze) 15 budynków mieszkalnych nadal odciętych jest od drogi dojazdowej. W miejscowości Janki (gm. Pajęczno) 4 rodziny nie mają dostępu do dróg dojazdowych (wykonano przekop na drodze gminnej). W wielu miejscach grad zniszczył większość upraw rolnych. Trwa szacowanie strat. Sytuacja stabilizuje się.

Woj. opolskie - nawałnice z 10 czerwca spowodowały podtopienia na 5 posesjach w miejscowościach Domaradzka Kuźnia, Świerczowskie i Ładza. Ponadto zalanych zostało około 150 ha upraw rolniczych w miejscowościach: Siedlice, Krzywa Góra, Domaradzka Kuźnia, Świercowskie, Kopalina, Dąbrówka Dolna, Zawiść i Ładza. W miejscowości Bzinica Stara (gm. Dobrodzień) na drodze wojewódzkiej nr 901 woda przelewała się przez szosę. Zorganizowano objazdy. Zalane zostały liczne piwnice i posesje w gminach: Gorzów Śląski, Olesno, Praszka, Głuchołazy, Otmuchów, Korfantów, Łambinowice i Kluczbork. Straż pożarna wypompowuje wodę z zalanych posesji, usuwa połamane drzewa oraz organizuje napełnianie worków piaskiem dla zabezpieczenia gospodarstw przed wysokim stanem wody w potokach i rzekach.

Woj. podkarpackie - burze z gradem, które przeszły 10 czerwca przez powiaty mielecki, tarnobrzeski, niżański i stalowowolski spowodowały uszkodzenia pokrycia dachowego na 4 budynkach mieszkalnych w powiecie mieleckim (uszkodzenia od gradu dachów pokrytych dachówką bądź eternitem). Na terenie ww. powiatów miało miejsce około 60 pompowań wody z piwnic budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej oraz zakładów produkcyjnych.

d6q76jf

Woj. mazowieckie - Trwa usuwanie skutków nawałnic z 9 czerwca. Straż Pożarna brała udział w 300 interwencjach, związanych w większości z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic.

Minister Administracji i Cyfryzacji jest w stałym kontakcie z wojewodami. Wszystkie służby na bieżąco kontaktują się z powiatowymi i wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d6q76jf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6q76jf