Trwa ładowanie...

Magdalena Gaj - z ministerstwa do UKE

Sejm powołał w piątkowym głosowaniu Magdalenę Gaj na stanowisko prezesa UKE. Dla Gaj to powrót do urzędu, w którym pracowała przez osiem lat, zanim w 2009 r. została wiceministrem infrastruktury.

Share
Magdalena Gaj - z ministerstwa do UKE
Źródło: PAP
d12kyt9

O zamiarze premiera powołania nowego prezesa UKE poinformował dotychczasową prezes Annę Streżyńską pod koniec grudnia minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Kadencja Streżyńskiej formalnie upłynęła w maju, ale od tego czasu nie został powołany nowy prezes. Resort Boniego zapowiadał wówczas, że wniosek w sprawie powołania nowego prezesa UKE zostanie przedstawiony parlamentowi na początku stycznia, by do końca tego miesiąca można było dokonać zmiany.

Magdalena Gaj jest magistrem prawa, absolwentką Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1998-2002 odbywała aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie.

d12kyt9

Od 2001 r. pracowała w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji, Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a obecnie Urzędzie Komunikacji Elektronicznej - w Departamencie Prawnym. Od 2005 r. była dyrektorem Departamentu Prawnego. Zajmowała się tematyką związaną z prawem telekomunikacyjnym, prawem pocztowym, administracyjnym, cywilnym i europejskim.

W lutym 2009 r. premier Donald Tusk powołał Gaj na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Po powstaniu w listopadzie 2011 r. Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji została w nim wiceministrem, odpowiadając w resorcie za sprawy telekomunikacji i poczty.

Gaj zasłynęła próbą wprowadzenia przed wyborami parlamentarnymi ustawy zwalniającej operatorów komórkowych z opłat za licencje UMTS w zamian za inwestycje i laptopy dla szkół. Pracowała też nad nowelizacją prawa telekomunikacyjnego oraz tzw. megaustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, której pomysłodawcą była Streżyńska. Przepisy tej ustawy ułatwiają inwestowanie w telekomunikację przez firmy i samorządy. Ustawa usprawnia także proces wydatkowania unijnych funduszy przeznaczonych na ten cel.

Zdaniem Gaj, działalność Urzędu Komunikacji Elektronicznej powinna teraz koncentrować się na takich obszarach jak: inwestycje na rynku telekomunikacyjnym, częstotliwości, konsumenci.

d12kyt9

Interesują ją podróże, lubi gotowanie i poznawanie różnych kuchni świata. (PAP)

Propozycję objęcia stanowiska prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej otrzymała bezpośrednio podczas rozmowy z premierem. Jeśli Sejm poprze Gaj, zastąpi na stanowisku prezesa UKE obecną szefową tego Urzędu Annę Streżyńską.

"Pani prezes jest wysokiej klasy ekspertem rynku telekomunikacyjnego i jeśli tylko zaistnieją takie okoliczności nie widzę powodów, aby nie korzystać z jej doświadczenia" - podkreśliła Gaj.

d12kyt9

Podziel się opinią

Share
d12kyt9
d12kyt9