Trwa ładowanie...

Majątek Amber Gold idzie pod młotek

Syndyk masy upadłościowej Amber Gold Józef Dębiński poinformował, że zgodnie z regulaminem aukcji przedstawionym przez sędziego komisarza, 26, 27 i 28 listopada ruszy licytacja samochodów. Jak dodał, jest duże zainteresowanie pojazdami.
Share
Majątek Amber Gold idzie pod młotek
Fot: Sebastian Ogórek
dzkoc15

Aukcja renault clio i megane oraz volkswagenów jetta i passat odbędzie się w sali sądu przy ul. Piekarniczej w Gdańsku. Pozostałych 12 aut ma być wystawionych na licytację w grudniu.

Dębiński poinformował, że ceny wywoławcze pojazdów wynoszą od 17,1 tys. zł (renault clio) do 226 tys. zł (BMW X5). Wśród pojazdów wystawionych na licytację są też cztery autobusy marki Mercedes, których cena wywoławcza wynosi od 100 do 137 tys. zł.

Warunkiem przystąpienia do licytacji jest wpłata do 22 listopada 10 tys. zł kaucji, jeżeli chce się uczestniczyć w aukcji na jeden samochód. - Jeśli ktoś chce brać udział w aukcjach na większą liczbę pojazdów, to musi wpłacić wielokrotność tej kwoty - wyjaśnił syndyk.

dzkoc15

Samochody można obejrzeć 20, 21 i 22 listopada na parkingach m.in. w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i w Kartuzach. Ogłoszenie i regulamin sprzedaży wywieszono na tablicy sądu rejonowego Gdańsk Północ (VI Wydział Gospodarczy) przy ul. Piekarniczej. Pojawią się też na stronie internetowej spółki Amber Gold.

W ub. tygodniu syndyk wystąpił do sądu o zgodę na sprzedaż należących do spółki telefonów, tabletów i modemów o wartości 211 tys. zł. W najbliższych tygodniach planuje też złożyć wniosek do sądu o wyrażenie zgody na sprzedaż sprzętu RTV, komputerów, drukarek oraz kserokopiarek. Obecnie trwa wycena.

Według sprawozdań syndyka złożonych w sądzie, szacunkowa wartość majątku spółki wynosi ok. 112 mln zł (w jego skład wchodzi m.in. 11 nieruchomości, auta, sprzęt IT, meble oraz kruszce i pieniądze zabezpieczone przez prokuraturę).

Pod koniec września gdański sąd poinformował, że łączna liczba wierzycieli Amber Gold Sp. z o.o. w Gdańsku wynosi co najmniej 15 tys., a wartość wymagalnych zobowiązań to ok. 700 mln zł.

dzkoc15

Amber Gold to działająca od 2009 r. firma inwestująca w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji, przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom klientów firmy. 20 września Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold spółki z o.o. w Gdańsku.

W sierpniu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która wraz z ABW prowadziła śledztwo, przedstawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej oraz posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu na kwotę 50 mln zł. 29 sierpnia śledczy postawili mu zarzut oszustwa znacznej wartości. Grozi za to do 15 lat więzienia. 30 sierpnia sąd zdecydował o aresztowaniu Marcina P. na trzy miesiące.

Katarzyna P., żona Marcina P., usłyszała w śledztwie osiem zarzutów. Według prokuratury dotyczą one popełnienia przestępstw polegających na naruszeniu ustawy o rachunkowości, naruszeniu kodeksu spółek handlowych oraz polegających na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy. Zarzuty dotyczą trzech spółek związanych z Amber Gold, w których Katarzyna P. pełniła funkcje prezesa lub wiceprezesa. Kobieta podczas przesłuchania nie przyznała się do zarzucanych przestępstw. Grozi jej kara do trzech lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

dzkoc15

Podziel się opinią

Share
dzkoc15
dzkoc15