Trwa ładowanie...

Maklerzy z mniejszym ryzykiem

Zmniejszyły się limity kredytów i pożyczek, które mogą zaciągnąć biura maklerskie, oraz dłużnych papierów wartościowych, które mogą wyemitować

Maklerzy z mniejszym ryzykiemFot: AFP/Chris Hondros
d4layxf
d4layxf

.

To skutek wejścia w życie 13 sierpnia czterech rozporządzeń ministra finansów z 13 lipca.

Nowe przepisy przewidują m.in. zakaz przekraczania przez domy maklerskie zaangażowań wobec banków krajowych, zagranicznych, instytucji kredytowych oraz podmiotów powiązanych składających się z powyższych firm 25 proc. funduszy własnych lub 150 mln euro. Zakaz dotyczy wyższej w tych kwot.

Zmiany eliminują też m.in. problem utrzymywania przez domy maklerskie prowadzące tę samą działalność różnych wysokości kapitałów założycielskich i w konsekwencji różnych wymagań co do poziomu kapitałów nadzorowanych.

d4layxf

Dotychczas 40 proc. podmiotów tego typu zarejestrowanych przed 1999 r. nie mogło określić kursu euro, jaki powinien być stosowany dla wyrażenia kapitału założycielskiego. Wynikało to z faktu, że NBP ogłasza średni kurs euro dopiero od 1999 r., a zgodnie z dotychczasowymi przepisami do obliczenia kapitału nadzorowanego trzeba było wykorzystać średni kurs z dnia poprzedzającego złożenie wniosku o rejestrację.

Regulacje są podyktowane koniecznością realizacji postanowień unijnych dyrektyw (2006/48/WE i 2006/48/WE). Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że domy maklerskie już przed wejściem w życie rozporządzeń przygotowały się do spełnienia wymogów przez nie ustanawianych. Zmiany nie powinny się więc przełożyć na znaczny wzrost kosztów prowadzenia działalności tych firm.

maj
Rzeczpospolita

d4layxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4layxf