Trwa ładowanie...

Mamy szansę na strategiczną współpracę

Podpisanie umowy z Katarem na dostawy skroplonego gazu LNG i inwestycje w stocznie w Gdyni i Gdańsku to szansa, że inwestorzy z tej części świata będą zainteresowani współpracą strategiczną z Polską - powiedział w środę premier Donald Tusk.

Share
Mamy szansę na strategiczną współpracęŹródło: AFP
d13vjl1

W poniedziałek w Katarze zawarta została umowa na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski. Kontrakt podpisały katarski dostawca gazu LNG Qatargas oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. We wtorek z kolei minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że katarski fundusz QInvest jest inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Jak mówił na środowej konferencji prasowej Tusk, polskie rządy od wielu lat podejmowały starania, by zdywersyfikować źródła dostaw gazu, tak by uniezależnić się od dostaw z Rosji.

_ Projekt wymagał bardzo wielu działań. Dzisiaj możemy mówić o zakończeniu pierwszego, najważniejszego etapu, jakim jest nawiązanie strategicznej współpracy z naszymi partnerami z państw Zatoki. W tym przypadku chodzi o Katar. Mamy za sobą podpisanie długoterminowego kontraktu gazowego i rozpoczęliśmy intensywnie budowę gazoportu _ - powiedział premier.

d13vjl1

Zdaniem premiera, nawiązanie współpracy może być szansą na poważne zastrzyki pieniędzy inwestycyjnych w naszym kraju.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział na konferencji, że rząd prowadzi aktywną politykę gospodarczą i współpracę z tymi częściami świata, gdzie współpraca była na zbyt słabym poziomie lub nie było jej w ogóle. _ To dotyczy Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, jak również Dalekiego Wschodu _ - wyjaśnił.

Szef resortu skarbu podkreślił zaangażowanie rządu Kataru w zawarcie umowy. Dzięki niej zbudowaliśmy pewien element wzajemnego zaufania nie tylko z Katarem, ale z krajami Zatoki Perskiej. Dzięki tej umowie _ będziemy mogli realizować wiele innych projektów gospodarczych, zarówno z Katarem, jak i Kuwejtem, z inwestorami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak i Arabii Saudyjskiej. Przypomnę, że Katar jest największym na świecie producentem gazu skroplonego _ - powiedział.

_ Jesteśmy pewni, że w 2014 roku będziemy odbierali pierwsze dostawy gazu skroplonego z Kataru _ - zaznaczył Grad.

d13vjl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13vjl1
d13vjl1