Trwa ładowanie...

Mieszkańcy stolicy dostaną po kieszeni

Warszawa przygotowała założenia do budżetu na 2013 rok. Mieszkańcy będą musieli głębiej sięgnąć do portfeli. Szykują się podwyżki opłat i podatków - pisze "Rzeczpospolita".

Mieszkańcy stolicy dostaną po kieszeniŹródło: WP.PL, fot: Jan Kaliński / WP
d2lwune
d2lwune

W 2013 roku mieszkańcy Warszawy muszą być przygotowani na kolejny wzrost czynszów, podatku od nieruchomości, opłat za bilety komunikacji miejskiej i wprowadzenie nowej opłaty za wywóz śmieci.

Największymi wyzwaniami dla warszawskiego budżetu są znalezienie kilkuset milionów na wypłatę odszkodowań reprywatyzacyjnych i prawidłowe oszacowanie kosztów wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami.

Miasto zakłada, że dochody z PIT mają być wyższe o około 8 proc., z CIT - o około 6-7 proc. Niewykluczone też, że uda się w końcu płacić do budżetu pańśtwa niższe o około 150-180 mln zł janosikowe (w tym roku to ponad 800 mln zł). Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Sejmie najprawdopodobniej pod koniec lipca.

Ratusz zakłada wzrost o 5 proc. dochodów z podatku od nieruchomości. Wliczona w to jest jednak podwyżka tych opłat.

d2lwune

W przyszłym roku planowane inwestycje mają wynieść 3,1 mld zł. Najwięcej pójdzie na dokończenie centralnego odcinka II linii metra i remonty dróg. Utrzymanie komunikacji pochłonie kolejne 2,4 mld zł.

Dużym obciążeniem dla miasta mogą być też odszkodowania reprywatyzacyjne. Wszystkie roszczenia opiewają na 1,4 mld zł, ale na przyszły rok dało się zarezerwować jedynie 200 mln zł.

2013 będzie też pierwszym rokiem wykupu euroobligacji wyemitowanych przez stołeczny samorząd w 2009 roku.

d2lwune
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lwune