Trwa ładowanie...

Miliardowe przywileje

"Gazeta Wyborcza" obliczyła, że państwowe firmy na przywileje dla górników, hutników i energetyków wydają ponad 6 mld zł rocznie.

Miliardowe przywileje
dhp5ywz
dhp5ywz

Dziennik wyjaśnia, że chodzi o wypłacane trzynastki i czternastki, oraz deputaty węglowe, zniżki na prąd i długoletnie gwarancje zatrudnienia.

"Wyborcza" podkreśla, że na same deputaty węglowe dla górników kopalnie wydają ponad pół miliarda zł rocznie. Jak wyjaśnia gazecie ekonomista Ryszard Petru, deputaty to relikt PRL-u - górnicy i kolejarze dostawali wówczas węgiel, aby ogrzewać domy.

Z kolei na coroczne trzynastki i czternastki dla górników kopalnie wydają około miliarda złotych. Dodatkowe pensje oraz deputaty pobierają także górnicy i hutnicy w KGHM, które należy w ponad 40 proc. do państwa - zaznacza "Gazeta Wyborcza".

Dziennik pisze również o pracownikach branży energetycznej, którzy w większości firm otrzymują gwarancje zatrudnienia do 2017 r., a w niektórych firmach nawet do wieku emerytalnego. W przypadku wcześniejszego zwolnienia trzeba by płacić odprawy - w Polskiej Grupie Energetycznej od 100 do 400 tys. zł na osobę.

Szczegóły w "Gazecie Wyborczej".

dhp5ywz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhp5ywz