"Bezpośrednią przyczyną awarii było uszkodzenie instalacji doprowadzającej energię elektryczną do serwerowi w budynku Ministerstwa w Warszawie. Skutkiem tej awarii była konieczność natychmiastowego wyłączenia wszystkich serwerów pracujących w ośrodku przetwarzania w Warszawie (ok. 30 systemów informatycznych). Spowodowało to brak dostępności usług internetowych ministerstwa, w tym m.in. portalu internetowego oraz systemu e-Deklaracje. Po usunięciu awarii zasilania natychmiast uruchomiono proces sukcesywnego odtwarzania środowiska informatycznego" - czytamy w komunikacie MF.
Biuro prasowe MF poinformowało nas, że awaria nie ma nic wspólnego z atakiem hakerskim, ale problemami technicznymi.
Do godz. 13 odtworzono produkcyjne funkcjonowanie ok. 80% usług informatycznych, w tym wszystkich uznanych za usługi kluczowe, m.in. system e - Deklaracje, system Trezor i systemy Służby Celnej. W dalszym ciągu trwają intensywne prace nad uruchomieniem portalu internetowego.
MF liczy, że wszystkie usługi zostaną przywrócone jeszcze dziś.