Trwa ładowanie...
d2rhf03

Ministerstwo: wzrosło bezrobocie

Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 11,8 proc. z 11,4 proc. w grudniu.
Share
d2rhf03

Jak poinformowała minister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska, stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 11,8 proc. z 11,4 proc. w grudniu. To zwykłe zjawisko na przełomie roku - uspokaja resort.

- Jak co roku, w zimie mamy lekki wzrost bezrobocia. Od lutego może zacząć się lekki odpływ bezrobotnych z rejestrów, choć to oczywiście zależy od tego, jaka będzie pogoda. Od marca odpływ będzie na pewno znacznie większy - powiedziała Ostrowska. Dodała, że liczba bezrobotnych na koniec stycznia wyniosła 1.814,611 tys. osób.

Największe bezrobocie odnotowano w woj. warmińskim, gdzie bez pracy jest 19,7 proc. społeczeństwa i w woj. zachodniopomorskim - 17,2 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w Wielkopolsce i wynosi 8,3 proc. Na drugim miejscu jest Małopolska z 9,2 proc. stopą bezrobocia.

d2rhf03

- Zwykle miesiące na przełomie roku charakteryzują się wzrostem bezrobocia. Z informacji uzyskanych z powiatowych urzędów pracy wynika, że w styczniu rejestrowały się osoby kończące umowy, zawierane na czas określony, m.in. w budownictwie, transporcie i handlu. Prawdopodobnie zgłaszały się również osoby tymczasowo powracające na okres świąteczny z zagranicy, z zamiarem uzyskania na czas pobytu w kraju świadczenia zdrowotnego - napisał resort pracy w komunikacie.

Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2008 roku wyniosła 90,5 tys. i w porównaniu do grudnia 2007 wzrosła o 35,4 tys. czyli o 64,4 proc.

- Można zatem spodziewać się znacznej poprawy sytuacji w lutym bieżącego roku - informuje resort pracy.

Zobacz też:
Wcześniejsza emerytura dla mężczyzn
Apteki, kwiaciarnie otwarte w święta?

d2rhf03

Podziel się opinią

Share
d2rhf03
d2rhf03