Trwa ładowanie...

Mix Electronics bliskie bankructwa

W połowie października sąd ogłosił upadłość układową firmy Mix Electronics. Mająca blisko 150 sieć sklepów próbuje jednak wstać z kolan i układa się z wierzycielami - donosi "Puls Biznesu". Tymczasem klienci w promocji "Wietrzenie magazynów" , którą ogłosiła sieć, mogą taniej kupić sprzęt RTV/AGD.

Mix Electronics bliskie bankructwaŹródło: AFP, fot: Paul J. Richards
d37wbdi
d37wbdi

Jeszcze kilka lat temu Mix Electronics była czołową siecią sprzedaży elektroniki w Polsce. W 2009 roku za symboliczne 1 euro przejęła nawet polską część światowego giganta Electro World. W tym czasie miała około 200 placówek. "Puls Biznesu" podaje, że jej udziały rynkowe sięgały 7,5 proc. Kryzys sprawił, że od dwóch lat firma przeżywa jednak problemy finansowe.

Część placówek zamknięto, pojawiły się też problemy z płatnościami. W rozmowie z "PB" anonimowy menadżer firmy dystrybuującej sprzęt IT i AGD/RTV mówi, że pół roku temu przestał otrzymywać od Mix Electronics pieniądze.

Gazeta tłumaczy, że problemy sklepu wynikają z agresywnej wojny cenowej prowadzonej na rynku elektroniki przez największe sieci handlowe, które w większości należą do dużych zagranicznych koncernów. Gdy firmy nie potrafią spadku rentowności zrekompensować zwiększeniem przychodów, popadają w finansowe tarapaty.

"PB" pisze, że ostatnie opublikowane wyniki finansowe Mix Electronics nie były takie złe. W roku obrotowym 2011/2012 firma zanotowała blisko 11 mln zł zysku przy 1,3 mld zł przychodu. Być może spółce uda się jednak wyjść z kłopotów. Sąd w Gorzowie zdecydował bowiem o ogłoszeniu upadłości układowej. Oznacza to, że Mix Electronics może porozumieć się jeszcze ze swoimi wierzycielami.

Problemy tej sieci handlowej nie są jedynymi w branży AGD/RTV. W 2012 roku restrukturyzację przeprowadził Vobis. Z 200 sklepów zostało jedynie 30. Stacjonarne placówki zamknął też PrimaKomp. W zeszłym roku zbankrutowała też giełdowa spółka Inwazja PC, a ostatnio ICom.

d37wbdi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37wbdi