Trwa ładowanie...

Młodzi płacą za OC dwa razy

Młodzi muszą liczyć się ze składką na OC o 100 proc. wyższą niż bardziej doświadczeni kierowcy. Są jednak ubezpieczyciele sprzyjający mniej doświadczonym użytkownikom aut - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Młodzi płacą za OC dwa razyŹródło: chidsey, sxc.hu, lic. CC
d47h5db

Ubezpieczyciele przewidują zwyżki dla młodych kierowców w wysokości nawet 100 proc. Wynika to z większej szkodowości mniej doświadczonych użytkowników dróg. W badaniach Link4 wynika bowiem, że aż 17 proc. kierowców poniżej 29. roku życia przyznaje się do spowodowania kolizji w ciągu ostatnich 5 lat. Tymczasem jedynie 9 proc. starszych klientów złożyło podobną deklarację.
W konsekwencji w Compensie ze 100-proc. zwyżką muszą liczyć się klienci poniżej 25. roku życia, a z 50-proc. osoby w wieku 26-28 lat. W Warcie gdy klient nie ukończył 25 lat, a prawo jazdy ma krócej niż 3 lata, jego składka wzrośnie o 90 proc. W Link4 wyższa składka dotyczy młodych kierowców do 24 lat.

Najpopularniejszym sposobem na obejście ubezpieczeniowych restrykcji jest uczynienie współwłaścicielem auta kierowcy z dłuższym stażem . Najczęściej jest to członek rodziny. Wówczas większość ubezpieczycieli uznaje wiek i doświadczenie tego drugiego. Choć nie jest to regułą. Warta postępuje wręcz odwrotnie, zawsze weźmie pod uwagę młodszego użytkownika auta.

Inne podejście prezentuje Ergo Hestia. W ramach programu You Can Drive towarzystwo nie nalicza wyższych składek za młody wiek. Umożliwia także dostęp do zniżek AC.

d47h5db
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47h5db
d47h5db