Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
euro
25-10-2010 16:49

Mocne uderzenie w złotego

W opinii wiceministra finansów Polska na trwale weszła na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a dynamika PKB w III i IV kwartale może przekroczyć 3,5 proc., a w przyszłym roku wynieść 3,5-4,0 proc.

Mocne uderzenie w złotegoŹródło: DM BOŚ
d1ibz9p
d1ibz9p

Ludwik Kotecki oczekuje też przyspieszenia inflacji, chociaż jak zaznaczył, wskaźnik CPI nie wzrośnie w tym roku powyżej 3 proc. Te słowa stały się dzisiaj głównym motorem do umocnienia naszej waluty, gdyż padły we „właściwym momencie”. Inwestorzy zawiedzeni brakiem konsensusu po roboczym spotkaniu państw G-20 w weekend, ponownie szukali atrakcyjnych inwestycji na rynkach wschodzących. Nie należy też zapominać o tym, iż złotego wspierały oczekiwania związane ze środową decyzją Rady Polityki Pieniężnej (chociaż podwyżka stóp procentowych byłaby zaskoczeniem) i jutrzejszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego nt. wrześniowej sprzedaży detalicznej i bezrobocia.

To może sprawić, iż EUR/PLN w najbliższych godzinach spróbuje naruszyć poziom 3,92 i zejdziemy w rejon 3,89-3,90. Chociaż z drugiej strony niepokoi pewna słabość warszawskiej giełdy i … zachowanie się dolara na rynkach światowych po południu. Kurs EUR/USD nie zdołał w kolejnych godzinach sforsować ustanowionego o poranku szczytu na 1,4080 i po południu zbliżył się w okolice 1,40. Szef FED w swoim przemówieniu o godz. 14:30 przyznał, iż sytuacja na rynku kredytów hipotecznych pozostanie trudna i trzeba się przyjrzeć ostatnim niepokojącym doniesieniom nt. nieuczciwych praktyk przy przejmowaniu zadłużonych nieruchomości. Niemniej dane, jakie napłynęły o godz. 16:00 pozytywnie zaskoczyły – sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła we wrześniu o 10 proc. m/m do 4,53 mln. To może nieco wesprzeć dolara w kolejnych godzinach. Niemniej kluczowe dla rynku mogą okazać się dopiero jutrzejsze dane o indeksie zaufania konsumentów Conference Board w październiku (godz. 16:00). Dobre odczyty mogą wyraźnie umocnić amerykańską
walutę, gdyż przywołają obawy o skalę „dodruku pieniądza” przez FED w listopadzie.

EUR/USD: Rynek nie ma za bardzo siły na ponowny test okolic 1,4080. To może sugerować, iż korekta wzrostowa rozpoczęta o poranku 20 października z okolic 1,37 dobiega końca i wkrótce zobaczymy realizację fali c, czyli ponowne spadki. Jeszcze dzisiaj może dojść do próby naruszenia 1,40. Jednak tutaj silnym wsparciem mogą okazać się okolice 1,3970-80, stąd też mocniejszy impuls mogą dać dopiero jutrzejsze dane z USA o godz. 16:00.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A |
| --- |

d1ibz9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ibz9p