Trwa ładowanie...
d3z34wm
Dom Maklerski BZ WBK

Mocni

Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a jedynie indeks średnich spółek mWIG40 zakończył dzień pod "kreską".
Share
d3z34wm

W pierwszej fazie sesji indeksy pogłębiły tendencje spadkową do nowych krótkoterminowych minimów, jednakże, w drugiej części dnia inicjatywę na rynku przejęła strona popytowa, dzięki czemu początkowe straty zostały odrobione, a kupującym udało się sforsować kilka krótkoterminowych oporów. WIG-20 wytyczył minimum na 2348 pkt., a kolejnych godzinach kupującym udało się sforsować poziom wcześniejszego minimum na 2367 jak również przebić dolne ograniczenie bazowego kanału spadkowego, które wcześniej stanowiło opór dla indeksu. Zamknięcie nastąpiło na dziennym maksimum, co zapewnia pozytywną wymowę sesje i sugeruje test kolejnych barier technicznych. Najbliższą stanowi linia trendu spadkowego, która znajduje się na 2389, a w razie jej przebicia będę liczył na 2398 oraz 2405 pkt.

W przypadku silniejszego ruchu celem winien być poziom 2425 lub też 2443 pkt. Najbliższe wsparcie znajduje się na 2364 pkt., a w razie jego przełamania popyt winien pojawić się na 2359 pkt. Przebicie tego ostatniego poziomu będzie wskazywało na słabość kupujących i będzie zapowiadało test piątkowego dołka na 2348 pkt. Spadek poniżej tego ostatniego poziomu będzie potwierdzał krótkoterminowy trend spadkowy i będzie zapowiadał test ważnego poziomu wsparcia na 2309 pkt. W dalszym ciągu mam wrażenie, iż dopiero przebicie tego wsparcia będzie jednoznacznie przesądzało wejście indeksu w fazę korekty. Do tego czasu widać, iż rynek koryguje wcześniejszy wzrost, ale mam wrażenie, iż rynek pokazuje pewną siłę.

Pytaniem pozostaje z czego ona wynika, czy jest to wiara w pozytywne scenariusze na światowych parkietach, gdzie potencjał spadkowy zostanie wyczerpany w najbliższych dniach czy też polski rynek będzie się zachowywał silniej z tego względu, iż np. słabiej się zachowywał we wrześniu czy w październiku ub. Myślę, iż w dalszym ciągu jednak wiele będzie zależało od rynku surowców (miedź, ropa naftowa) jak również od dolara. Uważam, że dolar będzie atakował ostatnie maksimum w relacji do złotego na 2,9493 i jak ten poziom zostanie przełamany trzeba się będzie liczyć z dodatkową podażą ze strony inwestorów zagranicznych. Krótkoterminowo, jednak rynek pokazał pewną siłę i być może jest to zapowiedź korekty ostatniego spadku, w nieco dłuższym horyzoncie czasowym zakładam, iż większe prawdopodobieństwo należy przypisać obecnie pogłębieniu spadków.

d3z34wm

Pełna wersja raportu dostępna w formacie

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3z34wm

Podziel się opinią

Share
d3z34wm
d3z34wm