Trwa ładowanie...
eksport

Mocny złoty już boli

Wzrost produkcji przemysłowej niższy od prognoz. W czerwcu wyniósł 7,2 proc. Widać, że problemy zaczynają mieć polskie branże eksportowe - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Mocny złoty już boli
Źródło: WP.PL
d3xutc3

Polska gospodarka nie będzie przeżywać dramatu, ale widać już wyraźne sygnały spowolnienia aktywności firm i hamowania dynamiki eksportu. Tak ekonomiści interpretują piątkowe dane o produkcji przemysłowej. Nie najlepsze wieści nadeszły również ze strefy euro.

W czerwcu produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 7,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2007 roku (7,6 proc. po usunięciu czynników sezonowych). To mniej, niż wyniosła średnia z ostatniego półrocza (8,5 proc.) i mniej, niż prognozowano (wzrost o ok. 10 proc.).

d3xutc3

I to mimo że Boże Ciało nie przypadało w tym roku w czerwcu.
_ Dane nie są dobre i wskazują na niższą dynamikę produkcji niż w pierwszym kwartale _– ocenia Ryszard PetruPetru, główny ekonomista BPH. Jego zdaniem w drugiej połowie roku producenci nie będą już tak szybko zwiększać sprzedaży jak w pierwszych sześciu miesiącach. A to oznacza spowolnienie gospodarki. Jak głębokie? Prognozy są różne.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

d3xutc3

Podziel się opinią

Share
d3xutc3
d3xutc3