Trwa ładowanie...
d1ezwim
obronność
20-01-2014 15:46

MON: odprawa attaches obrony (komunikat)

...

d1ezwim
d1ezwim

20.01. Warszawa - MON informuje:

"Cieszę się, że praca attaches przynosi dobre rezultaty na arenie międzynarodowej, a oczekiwania przełożonych i wnioski z ocen są wdrażane" - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas X dorocznej odprawy attaches obrony.

Podsumowując rok 2013 szef resortu mówił, że był to trudny i wymagający czas ze względu na zmieniającą się sytuację na świecie oraz dużą ilość wydarzeń w kraju i na misjach, gdzie służą polscy żołnierze. Jednak, jak mówił minister Siemoniak - sprawne przygotowanie do wdrożenia zmian struktury, zrealizowanie przedsięwzięć w obszarze modernizacji technicznej, udział w misjach zagranicznych, zwłaszcza w Afganistanie oraz przeprowadzenie ćwiczeń sojuszniczych na dużą skalę na terytorium naszego kraju i państw bałtyckich były wyzwaniami, którym potrafiliśmy sprostać.

Minister obrony narodowej przekazał podziękowanie wszystkim attaches, którzy codzienną służbą budują wizerunek Polski i naszych sił zbrojnych w krajach akredytacji. Jednocześnie wyraził oczekiwanie pełnego zaangażowania i aktywności w realizacji stawianych zadań. - Chciałbym, aby codziennej pracy attaches obrony towarzyszyło przeświadczenie, że wypełniając swoją misję dyplomatyczną poza granicami kraju wnosicie osobisty wkład w budowanie bezpiecznego środowiska międzynarodowego Polski - podkreślił Tomasz Siemoniak.

d1ezwim

W czasie spotkania szef resortu omówił najważniejsze zmiany zachodzące w Siłach Zbrojnych RP i priorytety działania w roku 2014. Jak przypomniał minister, znaczącą zmianę filozofii dowodzenia przyniosła wprowadzona od 1.01. br. nowa struktura dowodzenia i kierowania Sił Zbrojnych RP.

Podkreślił też, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, niebawem nastąpi zakończenie misji w Afganistanie. Ponadto minister poinformował, że zaplanowano w tym roku opracowanie reformy szkolnictwa wojskowego. Priorytetem pozostaje także budowanie zdolności obronnych, na które składa się szereg ważnych zakupów wpisanych w wieloletni program zatwierdzony przez Radę Ministrów, m.in. programy: śmigłowcowy, obrony powietrznej, co do której w tym roku nastąpi wypracowanie stosownych rekomendacji.

Minister Siemoniak, odnosząc się do kwestii międzynarodowych omówił m.in. relacje z partnerami zagranicznymi oraz zaangażowanie w inicjatywy regionalne. Przypomniał, że NATO i UE pozostają głównymi filarami bezpieczeństwa, a działania resortów mają na celu umacnianie pozycji Polski jako odpowiedzialnego partnera i sojusznika w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa.

Jak podkreślił szef resortu, niezwykle ważnym wydarzeniem będzie jesienny szczyt NATO w Wielkiej Brytanii, poświęcony m.in. dyskusji jak powinien działać Sojusz po zakończeniu misji ISAF. Minister obrony wyraził oczekiwanie, iż NATO pozostanie silną, zwartą organizacją, która ma plany na przyszłość i potrafi tę przyszłość budować.

d1ezwim

Minister Tomasz Siemoniak odpowiadał również na pytania, kierowane do niego przez uczestniczących w odprawie dyplomatów w mundurach.


Tegoroczną, X odprawę szkoleniową attaches obrony zorganizowano w dniach 20-24 stycznia br. w Warszawie, pod kierownictwem podsekretarza stanu w MON Roberta Kupieckiego. Wykłady wygłoszą przedstawiciele kadry dowódczej sił zbrojnych, przedstawiciele MSZ, dyrektorzy departamentów MON i służb związanych z realizacją zadań, wykonywanych przez attaches obrony.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d1ezwim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ezwim