Trwa ładowanie...

Moody's obniżył rating Włoch

Agencja Moody's Investor Service obniżyła w czwartek rating włoskich obligacji rządowych o dwa punkty w obawie, że pogarszające się warunki finansowe w Europie doprowadzą do radykalnego wzrostu kosztów kredytów dla tego kraju - poinformowała agencja Associated Press.

Share
Moody's obniżył rating Włoch
Źródło: AFP, Fot: Thierry Monasse
d3nuv61

Agencja Moody's obniżyła rating Włoch z A3 do Baa2 z dalszą negatywną perspektywą uzasadniając to tym, że niepewne zaufanie rynków oraz ryzyko rozszerzenia się "zarazy" mającej swe źródło w problemach finansowych Grecji i Hiszpanii, zwiększyły zagrożenie tego kraju.

W opublikowanym komunikacie stwierdzono, że Moody's zaniepokojony jest możliwością zmniejszenia zainteresowania zagranicznych inwestorów zakupem włoskich obligacji. Nowy rating jest tylko o dwa punkty wyższy od poziomu "śmieciowego".

Obniżenie ratingu Włoch jest - jak podkreśla Associated Press - kolejnym ciosem dla europejskiej gospodarki odczuwającej już dotkliwie skutki wysokiego zadłużenia rządowego poszczególnych państw.

d3nuv61

W ocenie agencji, pogorszyła się krótkoterminowa perspektywa gospodarki włoskiej, czego oznaką jest słabszy wzrost i wzrastające bezrobocie, co osłabia również pozycję Włoch na rynkach finansowych. Moody's prognozuje, że gospodarka Włoch skurczy się w br. o 2 proc., co utrudni temu krajowi osiągnięcie zakładanych celów polityki fiskalnej.

Wśród zagrożeń zewnętrznych dla Włoch, Moodys wymienia możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro oraz pogorszenie się kryzysu hiszpańskich banków.

Moody's przyznał, że rząd Włoch wprowadził program oszczędnościowy, który poprawił nieco sytuację, ale ocenia, że perspektywa jest nadal negatywna bowiem istnieje ryzyko, że klimat polityczny i inne czynniki doprowadzą do jego załamania.

W ub. tygodniu oprocentowanie żądane przez nabywców włoskich obligacji wzrosło do niepokojąco wysokiego poziomu 6,01 proc. Dla porównania podobne oprocentowanie obligacji niemieckich i amerykańskich wynosi mniej niż 1,5 proc.

d3nuv61

Według oceny Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gospodarka włoska powinna przyspieszyć na początku 2013 r., ale kraj ten pozostaje w tyle w porównaniu z resztą regionu i jest narażony na rozszerzenie się kryzysu w strefie euro.

Corrado Passera: to niesprawiedliwe

Minister rozwoju gospodarczego Włoch Corrado Passera nazwał "niesprawiedliwą" i "wprowadzającą w błąd" decyzję agencji ratingowej Moody's o obniżeniu ratingu włoskich obligacji rządowych o dwa punkty. Jako powód podano m.in. niepewność przed wyborami w 2013 r.

W pierwszej rządowej reakcji na decyzję amerykańskiej agencji włoski minister rozwoju gospodarczego oświadczył: Moody's nie bierze pod uwagę pracy, jaka podejmowana jest w naszym kraju.

Zauważa się, że rating został obniżony zaledwie na kilka godzin przed kolejną emisją włoskich obligacji, średnio- i długoterminowych o wartości 5,25 miliarda euro.

d3nuv61

Podziel się opinią

Share
d3nuv61
d3nuv61