Trwa ładowanie...
d3pkx27

MS: przygotowania do Euro 2012 (komunikat)

...

Share
d3pkx27

11.01. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

- W Ministerstwie Sprawiedliwości został opracowany projekt zmiany ustawy - Kodeks postępowania karnego, dotyczący wprowadzenia do polskiego porządku prawnego nowej instytucji "sądu odmiejscowionego" - poinformował dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który wraz z goszczącym w Polsce ministrem sprawiedliwości Ukrainy Aleksandrem Ławrynowyczem spotkał się m.in. z ministrem sportu Adamem Gierszem, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Adamem Rapackim, prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorzem Lato oraz przedstawicielami spółki PL.2012. Spotkanie poświęcone było przygotowaniom oraz bezpieczeństwu w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

- Zaprojektowane przez nas rozwiązania polegają na tym, że jedna rozprawa w trybie przyspieszonym toczyć się będzie jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy porozumiewać się będą za pomocą łączy teleinformatycznych w drodze tzw. wideokonferencji - tłumaczy minister Krzysztof Kwiatkowski. - Rozwiązanie to ułatwi i przyspieszy postępowania sądowe w sytuacjach zaistnienia zdarzeń np. na imprezach sportowych - dodaje.

d3pkx27

Dzięki opracowanej nowelizacji osoba zatrzymana za popełnienie przestępstwa, które podlega rozpoznaniu w trybie przyspieszonym, nie będzie musiała być doprowadzona do sądu na rozprawę, lecz przebywać będzie nieopodal miejsca zatrzymania w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach na terenie stadionu. Rozprawa zostanie przeprowadzona przy użyciu urządzeń do wideokonferencji przez sędziego pozostającego w budynku sądu, a nie w miejscu zatrzymania oskarżonego.

- Dzięki temu wzrośnie nie tylko bezpieczeństwo uczestników postępowania, ale samo postępowanie ulegnie ułatwieniu i przyspieszeniu, gdyż odpadnie potrzeba dokonywania przez policję konwojów z zatrzymanymi do budynków sądowych - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski.

W trakcie dzisiejszego spotkania minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przypomniał także inne już dokonane przez resort zmiany w przepisach dotyczących postępowania przyspieszonego, wprowadzonych w celu usprawnienia jego toku:

- w ustawie z dnia 5 listopada 2009 r., która weszła w życie w czerwcu 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy, ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 206, poz. 1589) przewidziano możliwość odstąpienia od zatrzymania i przymusowego doprowadzenia do sądu sprawcy ujętego na gorącym uczynku lub zwolnienia zatrzymanego, zobowiązując go do stawienia się w sądzie w wyznaczonym miejscu i czasie w okresie nieprzekraczającym 72 godzin od chwili zatrzymania, albo oddania sprawy w ręce policji, ze skutkiem wezwania;

d3pkx27

- odstąpiono od obrony obligatoryjnej, podejrzany ma prawo skorzystać w postępowaniu z pomocy obrońcy z urzędu, w tym celu udostępnia mu się listę adwokatów pełniących dyżur (rozporządzenie MS z dnia 25 maja 2010 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu możliwości korzystania z pomocy obrońcy i jego wyboru w postępowaniu przyspieszonym oraz organizacji dyżurów adwokackich; Dz.U. Nr 98, poz. 631).

- Rozwiązania te będą szczególnie przydatne w trakcie Euro 2012, gdyż przy umiejętnym stosowaniu - szczególnie na wstępnym etapie postępowania - pozwalają na odstąpienie od kosztownego i czasochłonnego doprowadzania części zatrzymanych do sądu i wyselekcjonowanie tych sprawców, którzy winni być zatrzymani i doprowadzeni - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Ci ostatni, po wprowadzeniu uregulowań dotyczących "sądu odmiejscowionego" będą mogli być przesłuchani na odległość, a więc również bez doprowadzania do sądu, lecz do chwili zapadnięcia wyroku będą pozbawieni wolności - zakończył minister sprawiedliwości.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3pkx27

Podziel się opinią

Share
d3pkx27
d3pkx27