Trwa ładowanie...
d4c71gb

MSW: pieniądze dla TOPR (komunikat)

...

Share
d4c71gb

24.01. Warszawa - MSW informuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podpisało dziś (24 stycznia br.) umowy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego w 2013 roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przyzna ratownikom TOPR dwie dotacje: w kwocie ponad 2 mln 600 tys. zł na działania ratownicze oraz prawie 1 mln 300 tys. zł na utrzymanie śmigłowca ratowniczego "Sokół". Wcześniej MSW podpisało umowę z GOPR, przyznając dotację w wysokości 6 mln 350 tys. zł.

Zgodnie z zapowiedzią, szef MSW przyznał środki finansowe dla TOPR na sfinansowanie działań ratowniczych i utrzymanie śmigłowca ratowniczego w 2013 roku. Minister spraw wewnętrznych zdecydował, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma dwie dotacje na łączną kwotę 3 mln 900 tys. zł, w tym 2 673 993 zł na prowadzenie działań ratowniczych w górach i 1 226 007 zł na utrzymanie śmigłowca "Sokół". Przypomnijmy, że taką decyzję podjął Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych w listopadzie 2012 r.

d4c71gb

W ramach środków, przyznanych przez szefa MSW, TOPR będzie mógł sfinansować utrzymanie gotowości ratowniczej z zakresu ratownictwa górskiego, w tym m.in. wynagrodzenia ratowników górskich, ubezpieczenia ratowników oraz wynagrodzenia obsługi administracyjnej. Druga dotacja pozwoli na sfinansowanie funkcjonowania śmigłowca ratowniczego "Sokół", przeznaczonego do działań ratownictwa górskiego.

Umowa na sfinansowanie zadań ratowniczych w 2013 r. z drugą z organizacji ratowniczych, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, została podpisana wcześniej, w połowie tego miesiąca. Przypominamy także, że środki finansowe ujęte w ustawie budżetowej, na zadania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach, przyznawane są w ramach dotacji uruchamianej przez ministra spraw wewnętrznych. Przyznanie dotacji poprzedzone jest umową podpisywaną z organizacjami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa górskiego.

W budżecie państwa na 2013 rok na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego przewidziano kwotę łącznie 10 mln 250 tys. zł.

Dotacje są udzielane zgodnie z przepisami ustaw: z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4c71gb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c71gb