Trwa ładowanie...
d3tkmol
09-08-2007 15:25

Na jagody do Szwecji

Wybierasz się tego lata na zbiory runa leśnego do Szwecji, ale nie wiesz w który rejon się udać? Kieruj się jak najdalej na północ. Radzimy, gdzie się zatrzymać.

Share
d3tkmol

Wybierasz się tego lata na zbiory runa leśnego do Szwecji, ale nie wiesz w który rejon się udać? Kieruj się jak najdalej na północ. Jadąc ze Sztokholmu drogą nr E4 prowadzącą do granicy z Finlandią, znajdziesz się w miejscowości Tore. Stamtąd skręcając na E10 dotrzesz do Överkalix i do gospodarstwa Bengta Jönssona.

Zbiory dopiero się zaczęły, a w tym roku pogoda im służy. Niezbyt ciepłe, ale jednocześnie w miarę słoneczne lato zapowiada bogaty i długi urodzaj. W pierwszej połowie sierpnia rozpoczyna się sezon na borówkę. Ceny w skupach zmieniają się z dnia na dzień, ale w tym roku za borówki powinniśmy dostać 12-18 koron/ kg (ok. 5-7 zł). Mniej więcej na początku września, przyjdzie kolej na brusznicę, zwaną też borówką czerwoną. Z uwagi na to, że jest ona stosunkowo łatwo dostępna, jej cena jest niższa i powinna wynieść 7-8 koron/kg (ok. 3-3,5 zł). – Wbrew pozorom ładna pogoda nie jest wcale dobra dla wytrawnego zbieracza – twierdzi Adam Szuplik, który od kilku lat jeździ do Bengta Jönssona. – Oznacza to bowiem duży wysyp, a co za tym idzie również niższe ceny w skupie. W zeszłym roku z uwagi na wyjątkowo upalne lato ceny za borówkę dochodziły do 22 koron. W tym roku nie ma co na to liczyć.

Nygården to nazwa gospodarstwa agroturystycznego Bengta położonego 3 km od centrum Överkalix nad rzeką Kalix. Szwed co roku gości u siebie Polaków przyjeżdżających tu na zbiory. – W tym roku mogę zakwaterować 40 osób w pokojach i dodatkowo 30 na kempingu i pod namiotami – mówi gospodarz. – Od 1 września przybędzie jeszcze kolejnych 30 miejsc, kiedy kwaterę opuszczą przebywający tu obecnie leśnicy.

Cena za nocleg w budynku mieszkalnym wynosi 50 koron (ok. 20 zł) od osoby, zaś w kempingu 25 koron (ok. 10 zł). Wszyscy mają dostęp do w pełni wyposażonej kuchni, łazienek, sauny, pralni i telewizora. Co istotne, Bengt prowadzi u siebie skup owoców, więc nie trzeba nigdzie dodatkowo jeździć, a także wypożyczalnię niezbędnych dla zbieracza narzędzi.

d3tkmol

Dla tych, którzy zmęczą się pracą w lesie, są i rozrywki. Rzeka Kalix to bowiem prawdziwy raj dla wędkarzy. Na rzece gospodarz ma swoją barkę. Co roku organizuje na niej wycieczkę z okazji Dnia Rzeki.
Zainteresowany? Skontaktuj się z Bengtem Jönssonem – tel. 0046-926210, e-mail: bengtnygarden@hotmail.com. Ze Szwedem bez problemu porozumiesz się po angielsku, zaś jeśli nie znasz tego języka, niezbędnych informacji udzieli ci przebywający obecnie u Bengta Adam Szuplik – tel. 0046-730271493.
Milena Waldowska

NYGÅRDEN Vännäsberget Nygårdsvägen 5 956 92 Överkalix www.nygarden.net (informacje tylko w j. szwedzkim)

d3tkmol
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tkmol
d3tkmol