Trwa ładowanie...
d3likzo

Na wsparciu

Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a najbardziej straciły akcje dużych spółek. Polski rynek zachowywał się relatywnie słabiej od innych giełd europejskich, a spadek nasilił się w ostatniej godzinie handlu, kiedy rozliczane były grudniowe serie instrumentów pochodnych.

Share
d3likzo

Presja podażowa sprawiła, iż w końcówce sesji główne indeksy przełamały czy też naruszyły wsparcia wynikające z minimów z 24 listopada. WIG-20 wyznaczył dzienne minimum na 2111, a zamknięcie nastąpiło na niewiele wyższym poziomie. Wymowa piątkowej sesji jest negatywna i sugeruje pogłębienie tendencji spadkowej. Pytaniem pozostaje jaka jest waga przełamania wsparcia w kontekście transakcji arbitrażowych, ale nie zmienia to faktu, iż indeks jest w ważnym miejscu.

Najbliższe wsparcie wyznacza piątkowe minimum, a jego przebicie będzie zapowiadało test 2060 lub też 2018. Jeśli rzeczywiście piątkowy spadek potwierdza wyczerpanie potencjału wzrostowego najbliższe godziny winny przynieść istotne nasilenie presji podażowej i szybkie przełamanie wsparć. Z drugiej strony optymiści będą starali się bagatelizować znaczenie piątkowego spadku i będą próbować wykorzystywać obecne poziomy do kupna akcji.
Sytuacja jest specyficzna, bowiem polski rynek nie skorzystał z poprawy nastrojów w końcówce poprzedniego tygodnia na rynkach finansowych , natomiast obecnie aura na światowych rynkach jest wyraźnie słabsza. Najbliższy opór dla indeksu znajduje na 2147, a w razie jego przebicia będę oczekiwał na test zakresu 2175-2177.

Do kreślenia bardziej optymistycznych scenariuszy konieczne jest przełamanie negatywnej sekwencji coraz niższych lokalnych minimów i maksimów, co będzie miało miejsce w momencie przebicia 2206. Na razie inicjatywa należy do sprzedających, a pytaniem pozostaje czy wsparcia zostaną definitywnie przełamane czy też po raz kolejny uda się ocalić poziom 2100.
[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/28188/111219_biul_por.pdf )

d3likzo

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3likzo

Podziel się opinią

Share
d3likzo
d3likzo