Trwa ładowanie...

Nabywcą nie muszą być strażacy

Gmina, która kupuje sprzęt dla ochotniczej straży pożarnej, może stosować obniżony VAT.

Share
Nabywcą nie muszą być strażacy
Źródło: Jupiterimages
d4jpjt2

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną fiskusa w sprawie dotyczącej stawki VAT na zakupy sprzętu przeciwpożarowego.

Problem ze stawką VAT miała gmina, która zamierza kupić samochód specjalistyczny dla działającej na jej terenie jednostki ochotniczej straży pożarnej. Zdaniem gminy, choć to ona zapłaci za sprzęt, ma prawo stosować do tej dostawy preferencyjną stawkę VAT, ponieważ wóz strażacki będzie wykorzystywany przez straż. We wniosku o interpretację podkreśliła, że zakup sprzętu przeciwpożarowego dla strażaków wykonywany jest jako zadanie własne gminy.

d4jpjt2

Fiskus nie zgodził się na zastosowanie obniżonej stawki. Zauważył, że przewidziana jest dla dostaw przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej. Zdaniem organu podatkowego można ją stosować tylko wtedy, gdy zamawiającym towar jest sama jednostka straży przeciwpożarowej.

Gmina nie zgodziła się z tym rygorystycznym stanowiskiem i zaskarżyła niekorzystną interpretację do sądu. Wysiłek ten się opłacił, ponieważ rację gminie przyznał sąd zarówno pierwszej instancji, jak i NSA.

– Wyrażenie: „dla jednostek ochrony przeciwpożarowej“, obejmuje także sytuacje, gdy nabywcą sprzętu jest gmina i przekazuje go na rzecz ochotniczej straży – przypomniał sędzia NSA Jan Zając.

Taka sama sytuacja następuje, gdy zakład pracy nabywa sprzęt dla zakładowej straży pożarnej. Nie ma wątpliwości, że pracodawca także ma prawo do preferencji.

Wyrok jest prawomocny.

Aleksandra Tarka

d4jpjt2

Podziel się opinią

Share
d4jpjt2
d4jpjt2