Trwa ładowanie...

Nagrody jubileuszowe dla listonoszy

Zarząd Poczty Polskiej i związki zawodowe zawarły układ zbiorowy pracy - poinformował w rzecznik spółki.

Nagrody jubileuszowe dla listonoszyŹródło: sxc.hu
drshfr4
drshfr4
(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Zarząd Poczty Polskiej i związki zawodowe zawarły układ zbiorowy pracy - poinformował w rzecznik spółki. Związkowcy podają, że porozumienie zakłada m.in. utrzymanie przez 10 lat wypłaty nagród jubileuszowych "na godziwym poziomie".

Jak poinformował rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski, porozumienie jest wynikiem kompromisu osiągniętego w wyniku negocjacji pomiędzy działającymi w spółce związkami zawodowymi a zarządem.

- Do tej pory deklaracje przystąpienia do układu wyraziło ponad 50 związków zawodowych - powiedział.

drshfr4

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Poczcie Polskiej Bogumił Nowicki uważa, że zapisy układu to absolutne minimum tego, na co związek był w stanie się zgodzić. W jego opinii, dla związkowców ważne były zasady wypłacania i wysokość nagród i odpraw.

- Co było istotne z punktu widzenia starszych pracowników, że utrzymaliśmy przez 10 lat wypłaty nagród jubileuszowych na dość godziwym poziomie i odprawy emerytalne, także powyżej poziomu kodeksowego - powiedział.

Rzecznik powiedział, że porozumienie zapewnia pracownikom "stabilne zasady określające warunki ich pracy oraz procedury ustalania wysokości funduszu wynagrodzeń". - Porozumienie to oznacza radykalne uproszczenie systemu wynagradzania w Poczcie Polskiej - dodał.

Spór związków zawodowych z zarządem firmy trwa już kilka miesięcy. Związkowcy zarzucali władzom firmy m.in. to, że doprowadziły do trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i utraty znacznej części rynku, nie pozyskiwały pieniędzy na inwestycje z zewnątrz, np. z funduszy unijnych, oraz bezpodstawnie obniżały pracownikom wynagrodzenia.

drshfr4

Pytany, czy zawarcie układu zbiorowego ułatwi dialog między związkami a zarządem firmy, Nowicki odpowiedział, że ma taką nadzieję.

- Dlatego zdecydowałem się przekonywać nasze organy wykonawcze, żeby podpisać ten układ - powiedział.

Poczta Polska SA jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W firmie pracuje ok. 100 tys. pracowników. Zeszły rok przedsiębiorstwo zamknęło stratą netto przekraczającą 210 mln zł, a 2008 rok - stratą netto ponad 215 mln zł. Od około dwóch lat w firmie trwa restrukturyzacja.

(PAP)

drshfr4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drshfr4