Trwa ładowanie...
d16yf5f
d16yf5f
Życie Warszawy

Najlepiej żyje się w Gdańsku?

Gdańsk minimalnie wyprzedził Warszawę w rankingu jakości życia w 10 największych polskich miastach – wynika z badań „Diagnoza Społeczna 2007.
Share
d16yf5f

Gdańsk minimalnie wyprzedził Warszawę w rankingu jakości życia w 10 największych polskich miastach – wynika z badań „Diagnoza Społeczna 2007”.

– Gdańsk górą! To świetny wynik. Zawsze wierzyłem, że jesteśmy od was lepsi – cieszy się w rozmowie z "Życiem Warszawy" Jarosław Wałęsa, gdański poseł Platformy Obywatelskiej. Jego radość nie potrwa jednak długo. – Jeszcze trochę i Warszawa będzie na pierwszym miejscu. Sytuacja w Gdańsku się pogarsza, a w Warszawie radykalnie się poprawia, stolica dogania więc szybko lidera – mówi "ŻW" psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński, autor badań.

„Diagnoza Społeczna” to obecnie największe badania stanu polskiego społeczeństwa. W bieżącym roku ankietowano 5532 gospodarstwa domowe i aż 12 641 osób. Badani odpowiadali na pytania dotyczące sytuacji materialnej, stanu zdrowia, dostępu do nowoczesnych urządzeń oraz odnośnie poczucia bezpieczeństwa.

d16yf5f

Wyniki w poszczególnych kategoriach składają się na obraz całości, określany jako „jakość życia”. Warszawa wygrywa w takich kategoriach jak: „dobrobyt”, „poziom cywilizacyjny” i „kapitał społeczny”. To oznacza, że warszawiacy są w Polsce najbogatsi, najobficiej wyposażeni w nowoczesne urządzenia (komputery czy komórki), a także najchętniej ze sobą współpracują.

Warszawski dobrobyt jest jednak przyczyną wyższego poziomu patologii społecznych, przede wszystkim przestępczości. – Stolica jest bogatym miastem, a gdzie jest dużo pieniędzy, tam jest dużo przestępstw – mówi "ŻW" prof. Brunon Hołyst, kryminolog. W efekcie w kategorii „patologie” zajęliśmy niechlubne trzecie miejsce.

Warszawa wypadła też bardzo źle w kategorii „więzi społeczne”. W porównaniu z mieszkańcami innych dużych miast warszawiacy mają złe relacje z bliskimi, mało przyjaciół, silniej doskwiera im samotność oraz stres małżeński czy rodzicielski. Trzeci w badaniach był Białystok, potem Poznań, Wrocław, Kraków, Szczecin, Łódź, Lublin i na samym końcu listy Kielce.

Zobacz też:
Telepraca uchwalona
Gdzie największe spadki bezrobocia?

d16yf5f

Podziel się opinią

Share
d16yf5f
d16yf5f