Trwa ładowanie...

Najlepsze ciasta piecze babcia

W "Dzienniku Łódzkim" czytamy, furorę wśród klientów osiedlowych sklepików robią powstające w domowych kuchniach według tradycyjnych receptur wypieki babć. Zęby ostrzą sobie na nie nie tylko kupujący, ale też sanepid i skarbówka, które chcą ścigać i surowo karać emerytki.

Najlepsze ciasta piecze babciaŹródło: Jupiterimages
d1tt4z4

Domowe szarlotki, makowce i serniki dostarczają do osiedlowych sklepów dorabiające w ten sposób emerytki. Zaprzyjaźnieni sklepikarze nie pobierają od nich prowizji. Cieszą się, że ciasta zapachem i smakiem przyciągają klientów, którzy przy okazji kupują też inne artykuły.

Współpracę z paniami, które pieką domowe ciasta, chętnie nawiązują także herbaciarnie i kawiarnie.

Domowe ciasto to przebój jednego ze stoisk cukierniczych w łódzkim Centralu - pisze dziennik. Dostarcza je Elżbieta Jarzębska. Ciastami jej produkcji od lat zajada się rodzina i znajomi, którzy namówili kobietę do działalności na szerszą skalę. Mistrzyni wypieków, aby nie popaść w konflikt z prawem i legalnie sprzedawać smakołyki, założyła niewielką firmę, która z czasem rozrosła się w przedsiębiorstwo. Przeszła przez wymagające kontrole sanepidu, zapoznała się z przepisami księgowymi.

d1tt4z4

_ Urzędnicy nie mieli jednak litości. Było ciężko, zwłaszcza że nie jestem najmłodsza _ - opowiada kobieta.

Babcie, które dostarczają do sklepów ciasta nie zamierzają poddać się urzędnikom. Myśl o surowych mandatach trochę je przeraża, a wizja comiesięcznego rozliczania się z fiskusem, sprawia, że łapią się za głowę.

_ Jaki tam ze mnie przedsiębiorca _ - dziwi się 62-letnia emerytka z Łodzi, specjalistka od szarlotki i makowca. _ Emerytury dostaję niewiele ponad 700 zł, a opłaty za mieszkanie wynoszą prawie 400 zł. Podatku od tych moich zakalców płaciłabym więcej, niż mam emerytury. Gdyby nie pomoc wnuków, nie dałabym rady _ - opowiada.

Bożena Kaczmarczyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi mówi "Dziennikowi łódzkiemu", że produkcja żywności może się odbywać tylko w zakładzie zatwierdzonym i zarejestrowanym przez właściwego inspektora sanitarnego. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, produkcja żywności musi się odbywać w pomieszczeniach wyposażonych w specjalistyczne urządzenia i w prawidłowych warunkach higienicznych. (PAP)

d1tt4z4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tt4z4