Trwa ładowanie...

Nasze drogie autostrady

Po tym, jak podrożał przejazd autostradą z Krakowa do Katowic, podwyżkę szykuje zarządca autostrady pod Poznaniem - informuje "Metro".

Nasze drogie autostradyŹródło: Jupiterimages
d307ehn
d307ehn

Opłaty za przejazd tą drogą wzrosną po Nowym Roku. Chodzi o blisko 150-kilometrowy odcinek A2 od Konina przez Poznań do Nowego Tomyśla. Trasa jest zarządzana przez Autostradę Wielkopolską.

Dziś żeby przejechać ten kawałek drogi samochodem osobowym, trzeba stanąć trzy razy przed bramkami i każdorazowo zapłacić 11 zł, czyli 22 gr za kilometr. O ile drożej będzie za kilka miesięcy jeszcze nie wiadomo, ale podwyżka ma nie być drastyczna - zapewniają przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej.

Emocje wśród kierowców budzi też 61-kilometrowa autostrada A4 z Krakowa do Katowic. Firma Stalexport Autostrada Małopolska zaraz po remoncie podniosła opłaty z 13 zł za cały odcinek do 16 zł (czyli 26 gr za kilometr) - obowiązują one od grudnia br. Podwyżek nikt nie może zablokować, bo tak jest skonstruowana umowa koncesyjna. Nieoficjalnie wiadomo, że opłata może jeszcze wzrosnąć nawet do 27 zł za cały odcinek.

W zeszłym tygodniu z kolei RMF ujawniło tajny aneks do umowy koncesyjnej na autostradę A4 między Ministerstwem Infrastruktury a Stalexportem Autostradą Małopolską podpisany w marcu 2005. Teraz urzędnicy chcą zmienić jego zapisy pozwalające Stalexportowi dowolnie modyfikować cenę. Jednak każda zmiana umowy na gorsze dla firmy, może skończyć się żądaniem przez nią odszkodowania.

d307ehn

Jak donosi RMF FM aneks ustala, że opłata liczona jest jako iloczyn 1)maksymalnej stawki za przejazd z ubiegłego roku, 2)wskaźnika wzrostu cen artykułów i usług, 3)wzrostu PKB i 4)wskaźnika korekty walutowej. Mowa jest tam także o prawie do żądania odszkodowania, jeśli kierowcy będą omijać płatną autostradę.

Kierowcy wyliczyli, że polskie autostrady uchodzą za jedne z najdroższych w Europie - informuje "Metro".

d307ehn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d307ehn