Trwa ładowanie...

Nasze miliardy pójdą do ścieków

1,5 mld euro - tyle Polska będzie musiała płacić rocznie Unii za to, że rząd nie realizował właściwie jej dyrektyw, zaniżając standardy oczyszczania ścieków, twierdzi "Gazeta Polska Codziennie".

Share
Nasze miliardy pójdą do ścieków
Źródło: Thinkstockphotos
d3gv5pj

Dziennik przypomina, że z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nasz kraj zobowiązał się do budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków oraz systemów kanalizacyjnych tak, by spełniały one normy europejskie.

W 2003 r. powstał Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Niestety w 2010 r. Unia zakwestionowała jego założenia. Zdaniem Komisji Europejskiej Polska oparła swój program na niewłaściwych przepisach, które zawierały łagodniejsze normy.

Zarząd Gospodarki Wodnej już oszacował koszty zastosowania rygorystycznych unijnych przepisów. Problem będzie dotyczył 302 oczyszczalni ścieków w 242 aglomeracjach powyżej 10 tys. mieszkańców, a koszty roczne mogą wynieść nawet 1,5 mld euro. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń unijnych, będziemy płacili ogromne kary dochodzące nawet do 4 mln 143 tys. euro dziennie.

d3gv5pj

Podziel się opinią

Share
d3gv5pj
d3gv5pj