Trwa ładowanie...

Nie żyją, a zarabiają

Magazyn Forbes ogłosił listę 13 nieżyjących gwiazd, które zarobiły najwięcej przez poprzednie 12 miesięcy
Share
Nie żyją, a zarabiają
d214aui

Każdego roku magazyn Forbes ogłasza ranking nieżyjących gwiazd, które zarobiły najwięcej przez poprzednie 12 miesięcy. Lista powstaje na podstawie rozmów z agentami, prawnikami i innymi źródłami. Przez lata na jej szczycie znajdował się król rock'n'rolla Elvis Presley. W tym roku zajął miejsce drugie. Drugi raz z rzędu prześcignął go Michael Jackson. Nieżyjący od dwóch lat król popu w ciągu ostatniego roku zarobił 170 milionów dolarów ze sprzedaży muzyki i udziału w katalogu wytwórni płytowej Sony.

Elvis Presley swoją wysoką pozycję zawdzięcza wciąż żywym i kultowym piosenkom, które mimo upływu lat dobrze się sprzedają, a fani masowo odwiedzają Graceland. Dochody Presleya są dodatkowo powiększane dzięki wystawianego od dawna show w Las Vegas, na który bilety kosztują 175 dolarów.

Trzecia w zestawieniu Marilyn Monroe jest znowu na topie. Powróciła na listę z zarobkami w wysokości 27 mln dol. To, że znajduje się tak wysoko jest zasługą firmy Authentic Brand Management, która kupiła prawa do wizerunku i majątku aktorki. Promuje nazwisko gwiazdy zawierając umowy licencyjne na luksusowe ubrania, kosmetyki i perfumy.

d214aui

Na piątym miejscu rankingu powróciła z kwotą 12 mln dol. Elizabeth Taylor. Większość tej sumy pochodzi ze sprzedaży perfum Taylor White Diamonds, które tylko w ubiegłym roku przyniosły w USA 54 mln dol. zysku. Majątek Taylor powiększy się w nadchodzących miesiącach, za sprawą domu aukcyjnego Christie’s, który od 16 grudnia rozpocznie sprzedaż biżuterii należącej do aktorki, dzieła sztuki i suknie. Specjaliści szacują, ze sprzedaż samej biżuterii może przynieść nawet 30 milionów dolarów.

O ile obecność tych właśnie postaci na liście najlepiej zarabiających nieżyjących sław nikogo nie dziwi, to pytanie co na niej robi Albert Einstein, nasuwa się samo. Otóż umysł wszech czasów skoro nie może już korzystać z inteligencji, zarabia na wizerunku. Einstein użyczył min. swojego wizerunku zabawce hobble-head, firmuje marki: Nestle, Toyota czy Disney. Swoim nazwiskiem reklamuje też gry dla dzieci. Nic więc dziwnego, że zarobił aż 10 mln dol.

Najlepiej zarabiający nieżyjący celebryci 2011 według magazynu Forbes:

1. Michael Jackson – 170 mln dol.
2. Elvis Presley – 55 mln dol.
3. Marilyn Monroe – 27 mln dol.
4. Charles Schulz – 25 mln dol.
5. John Lennon - 12 mln dol.
6. Liz Taylor – 12 mln dol.
7. Albert Einstein - 10 mln dol.
8. Theodor Geisel – 9 mln dol.
9. Jimi Hendrix – 7 mln dol.
10. Stieg Larsson – 7 mln dol.
11. Steve McQueen - 7 mln dol.
12. Richard Rodgers - 7 mln dol.
13. George Harrison – 6 mln dol.
14. Bettie Page - 6 mln dol.
15. Andy Warhol - 6 mln dol.

JK/Agata Dutkowska

d214aui

Podziel się opinią

Share
d214aui
d214aui