Trwa ładowanie...

Niedźwiedzie nie śpią

Środowa sesja rozpoczęła się lekkimi wzrostami, jednakże po upływie dwóch godzin wzrosty zostały "roztrwonione". Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Dane o inflacji, które ukażą się w przyszłym tygodniu, będą miały istotne znaczenie dla kolejnych ewentualnych decyzji RPP dotyczących dalszego luzowania polityki monetarnej. Najlepiej zachowywały się dzisiaj spółki z branży budowlanej i sektor bankowy, relatywnie słabo – firmy chemiczne.

Share
Niedźwiedzie nie śpią
Źródło: Jupiterimages
d30r7sh

Liderem wzrostów w gronie spółek o największej kapitalizacji był Lotos. Analitycy DM BZ WBK zalecają „sprzedaż” Lotosu z ceną docelową w perspektywie 12 miesięcy wynoszącą 31 zł. Pozytywnie wyróżniały się walory Bogdanki i PZU. Niewielkie wzrosty zanotowała Telekomunikacja Polska, która według doniesień prasowych rozważa sprzedaż portalu internetowego Wirtualna Polska. Gdyby do tej transakcji doszło, spółka pozyskałaby środki na spłatę zadłużenia i finansowanie projektów inwestycyjnych. Po zielonej stronie rynku znalazł się Orlen. PKN podał, iż zamierza rozwijać segment sprzedaży detalicznej. W ciągu pięciu lat planuje rozszerzyć sieć stacji paliwowych o ponad 100 nowych placówek. W swojej strategii firma planuje poprawić funkcjonalność stacji poprzez rozbudowę sklepów, szybsze dystrybutory, a także nowe stanowiska LPG. PKN aktywnie uczestniczy w przetargach na dzierżawę Miejsc Obsługi Podróżnych przy autostradach i drogach szybkiego ruchu. W Czechach PKN testuje model samoobsługowych placówek.

Wśród liderów wzrostu na szerokim rynku znalazł się BNP Paribas Bank Polska SA. Być może przesunięcie terminu wprowadzenia regulacji bankowych, znanych jako Bzylea III, a zwiększających wymogi kapitałowe, mają wpływ na ponad dwudziestoprocentowy wzrost na środowej sesji. Powody do zadowolenia mieli także posiadacze walorów ZE PAK, których cena wzrosła do 31,60 zł. Analitycy UniCredit wydali rekomendację "kupna" ZE PAK, ustalając cenę docelową na poziomie 35,7 zł. Według raportu spółka jest jedną z najciekawszych okazji wśród branży energetycznej, wycena uwzględnia już spadek cen energii. Przeceniły się natomiast walory Ciechu. Analitycy DM BDM obniżyli do "redukuj" rekomendację dla spółki działającej w biznesie sodowym. Na środowej sesji za jeden walor spółki sodowej trzeba było zapłacić 22,71 zł.

Trzecia sesja w tym tygodniu przebiega według podobnego schematu: wysokie otwarcie i powolne opadanie głównych indeksów. Wszystko to dzieje się przy stosunkowo niewielkich obrotach, które wyniosły 660 mln zł. Spółek zyskujących na wartości było 41 proc. przy 39 proc. spadających. Obecnie istotną linią wsparcia na indeksie największych spółek jest poziom 2450 pkt, opór kształtuje się na poziomie 2650 pkt. Na warszawskim parkiecie trwa korekta trendu wzrostowego. Moim zdaniem najbliższe sesje mogą upłynąć pod dyktando niedzwiedzi, jednakże uważam, że przełamanie linii wsparcia 2450 pkt na WIG20 jest mało prawdopodobne. Dobre zachowanie giełd zagranicznych powinno w średnim terminie wzmocnić stronę popytową na warszawskim parkiecie. Reguła pięciu dni "five day rule" zapowiada dobry rok na giełdzie za oceanem. Od 1950 roku kierunek indeksu S&P 500 w 85 procentach pokrywał się z trendem na pierwszych pięciu sesjach. Jeżeli prognoza ta się sprawdzi, to i nasz rynek powinien podążać na północ, zwłaszcza iż w
drugiej połowie tego roku zdaniem analityków nastąpi ożywienie w polskiej gospodarce.

d30r7sh

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d30r7sh

Podziel się opinią

Share
d30r7sh
d30r7sh