Trwa ładowanie...
d2qkndg

Nieopodal kluczowego wsparcia

Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a najbardziej ucierpiały akcje spółek o dużej kapitalizacji, natomiast wyraźnie mniej straciły akcje średnich i małych spółek.

d2qkndg
d2qkndg

Patrząc jednak na zachowanie wszystkich indeksów można obecnie powiedzieć, iż nie zdołały one przebić sierpniowych maksimów i potwierdzić trendów wzrostowych wzorem głównych światowych rynków. Ostatni tydzień, ze szczególnym uwzględnieniem piątkowej sesji sprawił, iż obecnie indeksy mają bliżej do wsparć niż do szczytów, w rejonie których jeszcze nie tak dawno były. Po słabszym otwarciu WIG-20 naruszył wsparcie na 2182 pkt., gdzie pojawił się pewien popyt, ale naruszenie zostało odczytane negatywnie i w dalszej części sesji spadek został pogłębiony.

W dużej mierze przyczyniły się do tego dane z amerykańskiego rynku pracy, a polski rynek znów okazał się nadwrażliwy na wieści oceanu. Zamknięcie nastąpiło na dziennym minimum, co zapewnia negatywną wymowę sesji, a jeszcze do tego WIG-20 znajduje się w pobliżu kluczowego w krótkim terminie poziomu wsparcia na 2131 pkt. Ewentualne przełamanie tego poziomu będzie miało negatywne przesłanie, co z kolei winno przełożyć się na pogłębienie korekty poniżej wcześniejszego minimum na 2087 pkt. W takim przypadku liczyć będę na test poziomu na 2068 pkt. lub też na 2019 pkt. Przebicie tego ostatniego pułapu będzie przełamywało sekwencję coraz wyższych lokalnych minimów, co z kolei może zostać negatywnie odczytane przez część inwestorów. Najbliższy opór znajduje się na 2168 pkt., a w razie jego przełamania kolejną barierą winien być 2195 pkt.

W przypadku silniejszego wzrostu istotne znaczenie winien mieć 2225 oraz 2255 pkt. Mam wrażenie, iż najbliższe sesje przyniosą pogłębienie tendencji spadkowej, a za takim scenariuszem przemawia wykres indeksu wyrażony w dolarze amerykańskim. Tam w piątek kluczowy poziom wsparcia został przełamany (mimo osłabienia dolara) i to każe liczyć się z pewną presją podażową ze strony inwestorów zagranicznych. Pytaniem pozostaje jak silna to może być presja, a tu już odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, gdyż na wykresie mamy do czynienia z typowym trendem bocznym i powoli zbliżamy się do dolnego ograniczenia zakresu wahań, w związku z czym mimo, prawdopodobnego spadku w najbliższych godzinach czy nawet dniach, możliwe, iż na wsparciu pojawi się popyt na akcje.

Pełna wersja raportu dostępna w formacie

d2qkndg

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2qkndg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qkndg