Trwa ładowanie...

Nord Stream nie chce kredytu z EBI

Konsorcjum Nord Stream nie zamierza starać się o kredyt na budowę Gazociągu Północnego w Europejskim Banku Inwestycyjnym - powiedział PAP dyrektor spółki ds. komunikacji Ulrich Lissek. "Nie ma i nigdy nie było planów, by ubiegać się o kredyt w EBI" - dodał.

Share
Nord Stream nie chce kredytu z EBIŹródło: Jupiterimages
d2prebc

Konsorcjum Nord Stream nie zamierza starać się o kredyt na budowę Gazociągu Północnego w Europejskim Banku Inwestycyjnym - powiedział PAP dyrektor spółki ds. komunikacji Ulrich Lissek. - Nie ma i nigdy nie było planów, by ubiegać się o kredyt w EBI - dodał.

Lissek skomentował w ten sposób wypowiedź wiceprezes EBI Marty Gajęckiej, która w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" oceniła, że Nord Stream nie ma szans na kredyt banku. Jej zdaniem, Gazociąg Północny to energetyczna kurtyna dzieląca Europę i nie zwiększa jej bezpieczeństwa energetycznego jako całości.

- Nie rozumiemy tej wypowiedzi - powiedział dyrektor Nord Stream.

d2prebc

Według niego spółka nie ma potrzeby starać się o kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Zwróciliśmy się do konsorcjum banków, które działają na całym świecie. Mimo trudnych czasów spotkało się to z dobrym odzewem rynku kapitałowego, tak więc nie mamy problemów, by uzyskać potrzebne 3,9 mld euro - powiedział Lissek.

Według niego z tej kwoty 3,1 mld euro zostało poręczone przez gwarancje rządowe z Niemiec i Włoch.

- W tym konsorcjum uczestniczy 27 banków i jesteśmy optymistami, że do marca umowy kredytowe będą gotowe do podpisu - dodał.

Lissek potwierdził też, że Nord Stream znalazł już odbiorców na gaz z pierwszej nitki Gazociągu Północnego.

d2prebc

- Przepustowość pierwszej nitki - 27,5 mld metrów sześciennych rocznie - została sprzedana w blisko 90 procentach - powiedział.

Odbiorcami surowca będą m.in. niemieckie koncerny E.On i BASF-Wintershall, duński DONG, francuski Gaz de France, holenderski Gasunie. Rosyjski gaz trafi również do Wielkiej Brytanii.

Gazociągiem Północny pod Bałtykiem połączy Rosję z Niemcami. Budowa ma rozpocząć się w kwietniu. Ukończenie pierwszej nitki zaplanowano na koniec 2011 roku, a drugiej - na 2012 rok. Koszt inwestycji to 7,4 mld euro.

Akcjonariuszami budującego gazociąg konsorcjum Nord Stream są: rosyjski Gazprom (51 proc.), niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.).

Anna Widzyk

d2prebc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2prebc
d2prebc